Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

Radomskie

Rak piersi chorobą tysięcy Polek. Przyjdź na bezpłatną mammografię!

środa, 22 maj 2024 09:53 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

W Polsce co roku diagnozuje się ponad 20 tysięcy przypadków zachorowań na raka piersi u kobiet. Niestety nierzadko pacjentki zgłaszają się z wysoko zaawansowanymi zmianami. Dlatego tak ważne są samobadanie oraz regularne badania mammograficzne. Najbliższa okazja do bezpłatnej mammografii w Jedlińsku, Kozienicach, Iłży, Pionkach, Mogielnicy i Warce już w przyszłym tygodniu.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Skuteczność leczenia w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stadium uda się go wykryć. To dlatego tak ważne jest samobadanie.- Samobadanie należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Co powinno niepokoić? Na przykład zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu. Poza tym alarmująca powinna być surowicza lub zabarwiona krwią wydzielina z brodawki, a także guzek albo stwardnienie, które różni się konsystencją od reszty piersi. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę czy pod pachą nie ma powiększonych węzłów chłonnych – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.Gdy zauważy się każdą z takich zmian, należy udać się do lekarza. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to rak, ale zawsze wymaga badania lekarskiego.- Często są to zmiany zapalne lub nowotwory łagodne. Wczesne wykrycie raka daje większe szanse na wyleczenie i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego namawiamy wszystkie kobiety, aby regularnie się badały. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatną mammografię dla pań od 45 do 74 roku życia – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która na zlecenie NFZ wykonuje bezpłatną mammografię w tysiącach miejsc w Polsce.

Najbliższą okazję do wykonania badania będą miały mieszkanki Jedlińska (przy Straży Pożarnej, na rogu ul. Warszawskiej i ul. Stawskiej) - 27 maja. 28 maja - w Kozienicach (przy stadionie od ul. Sportowej) i Iłży (przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Orła Białego 3), a 29 maja w Pionkach (przy Przychodni NZOZ Zdrowie ul. Legionistów 38), Mogielnicy (przy Straży Pożarnej, Plac Poświętne 11) i  Warce (przy Spółdzielni Mieszkaniowej, os. 35-lecia PRL 9). Wystarczy, że wcześniej zadzwonią pod numer 58 767 34 44 i zarejestrują się na wizytę w mobilnym mammobusie, wyposażonym w nowoczesny sprzęt. Na miejscu mogą skorzystać z przebieralni i poczekalni. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a wyniki można otrzymać już w ciągu tygodnia.

Listę wszystkich miejsc, do których przyjadą mammobusy, NFZ publikuje na
stronie internetowej:  https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/
Zapisy online są dostępne także poprzez stronę   https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php