Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: 25 stycznia 2020

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Regulamin Pieszej Pielgrzymki Radomskiej

22 lipca 2019, 14:55 / Autor: Radosław Mizera
Weronika Chochoł/ Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym. To niezwykła forma wędrownych rekolekcji przeżytych w ciągu 8 dni.

Jesteśmy jedną wielką Rodziną Pielgrzymkową, rezygnujemy zatem z formy „Pani”, „Pan”, a zwracamy się do siebie nawzajem „Siostro”, „Bracie” starając się, aby słowa nie były w naszych ustach sloganem czy frazesem.

To co wypełnia treść całej Pielgrzymki, to podstawowe prawo chrześcijańskie miłości Boga i bliźniego. Wszyscy spieszymy z pomocą i życzliwością na trasie, na postojach, w miejscach noclegów WSZĘDZIE.

W pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto:

- dokona zapisu w kancelarii parafii;

— przystąpi do sakramentu pokuty (najlepiej przed wyruszeniem na trasę pielgrzymki);

— codziennie uczestniczy we Mszy świętej i przyjmuje Komunię Świętą;

— uważnie słucha głoszonych konferencji, włącza się we wspólne modlitwy i śpiew;

— jest zdyscyplinowany i z pogodną cierpliwością znosi niewygody na trasie i noclegach;

— nie pali tytoniu i nie pije alkoholu w czasie  trwania pielgrzymki;

— nosi na widocznym miejscu znaczek, oraz kartę uczestnictwa;

— bezwzględnie przestrzega zakazu wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu;

— tworzy atmosferę życzliwości, wzajemnej troski i pogody ducha;

— przestrzega zakazu kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych np. baseny, rzeki, stawy; nie pali ognisk i nie używa otwartego ognia w sąsiedztwie zabudowań i w lesie;

— okazuje wielką życzliwość i wdzięczność dla gospodarzy, u których nocuje oraz ludzi, którzy w drodze użyczają gościny.

— szczególną troską otacza tych, którzy idą pierwszy raz;

— idzie w swojej grupie i samowolnie jej nie opuszcza;

— zachowa polecenia Księży i służb porządkowych;

— nie będzie biernym uczestnikiem ani przyczyną jakichkolwiek konfliktów.

Udział osób nieletnich w pielgrzymce jest możliwy według następujących zasad:

— do lat 15 w towarzystwie osoby dorosłej idącej w tej samej grupie,

— w wieku od 16-18 lat na podstawie pisemnego zezwolenia rodziców lub opiekunów.

Każdy pątnik zabiera ze sobą: dokument tożsamości, różaniec, śpiewnik, wygodne, mocne i rozchodzone buty, kilka par grubszych bawełnianych skarpet, bieliznę bawełnianą (nie obcisłą i nie elastyczną), ciepły sweter, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy; zapobiegając uczuleniom (tzw. chorobie asfaltowej) nosimy długie spodnie; obowiązuje skromny strój; chlebak lub mały plecak z zapasem żywności na cały dzień, bidon, niezbędnik, kubek lub menażkę; ponadto w bagażu przewożonym w samochodzie: śpiwór, materac lub karimatę; wskazany jest też namiot; dobrze jest mieć latarkę, własną miniapteczkę: zasypka-talk kosmetyczny, spirytus salicylowy, dwa bandaże elastyczne, cztery zwykłe, krople żołądkowe, glucardiamid, indywidualne, stale używane lekarstwa; najbardziej potrzebne leki każdy pielgrzym nosi przy sobie.

Dolegliwości zdrowotne pielgrzymi zgłaszają siostrze pielęgniarce; w przypadku niedyspozycji fizycznej można uzyskać przepustkę pisemną od lekarza lub pielęgniarki na opuszczenie grupy i dotarcie do miejsca noclegu;

Noclegi - nocujemy w domach lub we własnych namiotach; nie zajmujemy noclegów przed przyjściem grupy. Nie ma noclegów koedukacyjnych. Dbamy o czystość i porządek (zabiegi higieniczne w miejscach wyznaczonych przez gospodarzy); a za bezinteresowną gościnność okazujemy szczególną wdzięczność; cisza nocna obowiązuje od godz. 22:00 do pobudki; pobudka każdego dnia na godzinę przed Mszą św. Pamiętajmy, że za rok przyjdziemy w te same miejsca. Jakie pozostawimy świadectwo w tym roku, odbierzemy z nawiązką w roku następnym. 

Za nieprzestrzeganie regulaminu pielgrzymki, zaleceń przewodników i służb pielgrzymkowych, a także za postawę niezgodną z istotnymi celami i duchem Pielgrzymki  przewiduje się: — upomnienie ustne; — upomnienie z wpisem do legitymacji; — wykluczenie z grona pielgrzymów, z podaniem nazwiska do wiadomości pątników oraz księdza Proboszcza jego parafii.

Zapraszamy do nas: