Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

Audycje Radiowe

Ruszają konkursy w ramach RiT

poniedziałek, 12 czerwca 2017 18:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

To będzie próba ręcznego wpływania na samorządy w Polsce - uważa Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, która zmieni m.in. zasady wyłaniania prezesów izb. Z naszym gościem rozmawialiśmy o konkursach z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego, które ruszają lada dzień, o boomie inwestycyjnym ma drogi wojewódzkie oraz budowie ścieżek rowerowych w województwie mazowieckim.

Marszałek Adam Struzik przypomniał, że RIO kontrolujące finanse samorządów, były dotąd pod wspólną kontrolą premiera i sejmików wojewódzkich, które wybierały po połowie członków kolegium. Teraz prezesa izby i wszystkich członków kolegium ma powoływać i odwoływać premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych. - Podpisuję się pod opinią, że będzie to straszak polityczny na samorządy – mówił marszałek Struzik. - To będzie próba ręcznego wpływania na samorządy w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość chce centralizacji samorządu. To zaprzeczenie fundamentalnej wartości jaką jest samorząd – dodał marszałek województwa mazowieckiego.

Marszałek Adam Struzik poinformował, że 30 czerwca zostanie ogłoszony nabór do Regionalnych Inwestycji Terytorialnych w subregionie radomskim. Główny nacisk położony został na działania związane m.in. z poprawą dostępności mieszkańców regionu radomskiego do wysokiej jakości usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia oraz z ożywieniem społeczno-gospodarczym obszarów kryzysowych. - To wszystko będzie trwało do 5 października. Pierwsze umowy zostaną podpisane późną jesienią. Wierzą głęboko, że wyniku tych środków uda się zmodernizować wiele placówek zdrowotnych – powiedział Adam Struzik, z którym rozmawiał Radosław Mizera: