Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

Audycje Radiowe

Minister Kowalski pod gradem pytań

wtorek, 11 grudnia 2018 14:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Czy Prawdziwa Europa może być zagrożeniem dla Zjednoczonej Prawicy, czy Wigilia i Wielki Piątek będą dniami wolnymi od pracy oraz czy prawdą jest, że wiele kluczowych decyzji dotyczących naszego kraju zapada poza Polską? O tym rozmawialiśmy dzisiaj z ministrem Jakubem Kowalskim, który był gościem Bilansu Dnia.

Radom szczepienia

Kto rządzi Polską? To pytanie zadał prof. Mirosław Piotrowski, poseł Parlamentu Europejskiego w swoim felietonie w jednej rozgłośni radiowych. Polityk mówił, że wiele kluczowych decyzji dotyczących naszego kraju zapada poza Polską. - Znam wypowiedzi pana Piotrowskiego, które często wprawiały mnie w zdziwienie. Co do decyzji podejmowanych poza naszym krajem. Musieliśmy iść na pewne ustępstwa m.in. po to, by wytrącić fałszywy opozycji argument, że jesteśmy rządem eurosceptycznym. Jesteśmy suwerennym krajem - powiedział minister Kowalski.

W felietonie europosła Piotrowskiego pojawił się także wątek dotyczący wstrzymywania przez PiS prac nad ustawą zakazującą dokonywania aborcji eugenicznej. Również Tomasz Terlikowski pisze, że nie ma dobrej zmiany, bez zmiany prawa aborcyjnego, bez ograniczenia zabijania przede wszystkim dzieci niepełnosprawnych. - W naszym klubie mamy bardzo rozbieżne zdania. Jeśli zaostrzymy przepisy, istnieje groźba, że w przypadku zmiany rządów, przepisy zostaną zwrócone tak, że możliwa będzie aborcja na życzenie - powiedział polityk PiS.

Według ostatniego sondażu, PiS pozostaje faworytem do zwycięstwa w nadchodzących eurowyborach. Jak pokazuje badanie, przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego może istotnie stopnieć, jeśli środowisko związane z o. Tadeuszem Rydzykiem wystawi swoją listę - Prawdziwa Europa. - Sądzę, że do tego nie dojdzie. PO połyka mniejszych koalicjantów. PiS zdobywa premię za to, że idzie wspólnym blokiem. Prawdziwa Europa to element taktyki negocjacyjnej, by politycy związani z o. Tadeuszem Rydzykiem znaleźli się na listach wyborczych - powiedział Jakub Kowalski.

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie projekt ustawy zakładający ustanowienia Wigilii i Wielkiego Piątku dniami wolnymi od pracy. - To dobry pomysł. Warto rozmawiać nad tą inicjatywą. Jako szef kancelarii Senatu zarządziłem, że dzień wigilijny będzie wolny od pracy. Pracownicy odpracują ten dzień w najbliższą sobotę - powiedział gość Bilansu Dnia.

Po raz pierwszy na Mazowszu będzie realizowany budżet obywatelski. na ten cel przeznaczono 15 mln złotych. - To nie jest prosta sprawa w skali województwa. Inne samorządy pokazały, że jest to możliwie. To będzie dobre narzędzie, by trochę władzy wyjąć z rąk PSL - powiedział minister Kowalski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: