Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Audycje Radiowe

Arka to dobra marka

środa, 20 lutego 2019 14:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Stowarzyszenie Młodzieży "Arka" w Radomiu obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Dokładnie 16 lutego minęły dwie dekady obecności na dobroczynnej mapie Radomia stowarzyszenia, którego celem jest wsparcie dzieci i młodzieży na płaszczyźnie edukacyjnej, wychowawczej, profilaktycznej czy charytatywnej.

Ks. Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia Młodzieży "Arka", który był gościem Radia Plus Radom przyznał, że dotychczasowe działania stowarzyszenia pokazały, że stało się ono sprawdzonym i wiarygodnym partnerem dla wielu publicznych instytucji.

- Obecnie zachęcamy radomian do przekazywania 1 proc. podatku. Bp Jan Chrapek mówił, że mamy robić w Radomiu wszystko tak, aby tam na górze, nie powiedzieli nam, że nic nie zrobiliśmy dla głodnych dzieci - przypomniał ks. Tuszyński. Dlatego realizowany jest program dożywiania dzieci. Każdego dnia "Arka" przygotowuje 500 posiłków, które są rozwożone do klubów i okolic.

Ks. Tuszyński dodał, że w klubach na Starym Mieście, Chrobrego i Kelles-Krauza zostały uruchomione punkty, gdzie pracownicy stowarzyszenia pomagają przy wypełnianiu PIT-ów. - Zachęcam gorąco do wsparcia naszej działalności. Na pewno dobrze wykorzystamy środki, które w ten sposób pozyskujemy - powiedział ks. Tuszyński.

Dzisiaj Arka prowadzi cztery kluby środowiskowe. Pierwszy klub powstał przy ulicy Chrobrego, potem na Starym Mieście, następnie na Marii Gajl a najnowsze dzieło powstało przy Kelles-Krauza. Znajduje się tam jedyne w kraju Centrum Międzynarodowego Wolontariatu. Na ten cel został wyremontowany zabytkowy budynek. Dodajmy, że przy Arce działa ponad tysiąc wolontariuszy.

- Wolontariat to najpiękniejsza rzecz, jaka przytrafiła mi się w życiu. Dzisiaj promieniujemy nie tylko na Polskę ale i cały świat poprzez Międzynarodowe Centrum Wolontariatu - mówi ks. Tuszyński. Na piętrze i poddaszu stworzone zostało zaplecze noclegowe z 50 miejscami dla wolontariuszy. Powstała też kuchnia i stołówka. W komfortowych warunkach szkolą się wolontariusze, którzy przyjeżdżają do Radomia z zagranicy.

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w tym roku zorganizuje Bal Seniora, finansowany przez Radom. Impreza odbędzie się w dniach 25-26 lutego i weźmie w niej udział prawie 1000 radomian w wieku 60 plus.

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu powstało w 2002 i wyrosło na bazie Katolickiego Centrum Młodzieży "Arka", działającego od 1999 roku. Stowarzyszenie prowadzi szeroko rozumianą działalność kulturalno-oświatową, edukacyjną, wychowawczą, charytatywną. Niesie wszechstronną pomoc dzieciom i młodzieży, poprzez stworzenie warunków do osobistego rozwoju, twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań, zaangażowania w pracę użyteczną społecznie i wolontariat.

Z ks. Andrzejem Tuszyńskim rozmawiał Radosław Mizera.