Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

Bilans Dnia

A. Kwiecień: Urlopów nie będzie

poniedziałek, 08 lipca 2019 17:30 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: ks. Jacek Wieczorek/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

- Brak lekarzy specjalistów - to jest największe wyzwanie w służbie zdrowia - mówi Anna Kwiecień. Posłanka PiS uczestniczyła w kongresie partii w Katowicach, była też panelistką spotkania nt. "Kadr w służbie zdrowia".

Anna Kwiecień była gościem magazynu "Miasto żyje latem" Radia Plus Radom w poniedziałek, 8 lipca. W ostatni weekend w Katowicach przez 3 dni odbywał się kongres Prawa i Sprawiedliwości. Politycy partii w pełnej gotowości przygotowują się do wyborów parlamentarnych. Jak przyznała posłanka Anna Kwiecień, mimo wakacji nie ma mowy o urlopie. - Urlop dopiero po wyborach. Tak naprawdę od kampanii samorządowej trwa maraton wyborczy. Nie ma mowy na jakąkolwiek przerwę w tej pracy. Nie można lekceważyć przeciwników – przyznaje Anna Kwiecień.

 W Katowicach zakończył się kongres partii. W sumie odbyło się 60 paneli dyskusyjnych. Panelistką spotkania nt. „Kadr w służbie zdrowia” była posłanka Anna Kwiecień. Premier zapowiedział, że 6% PKB (ok. 160 mld zł.) ma iść na służbę zdrowia za kilka lat. - Jest ogromna zapaść pokoleniowa, ale to jest efekt wielu lat zaniedbań, bo kadry medyczne kształci się przez wiele lat. Lekarza kształci się co najmniej 12 lat. My dołożyliśmy 2 tysiące miejsc na kierunku lekarskim, ale moment kiedy konkretny lekarz wejdzie do systemu to jest 12 lat. Być może jednym z rozwiązań będzie delegowanie pewnych obowiązków. Niektóre zadania może realizować pielęgniarka, a z kolei niektóre obowiązki pielęgniarek, np. opiekun medyczny. W 2015 roku budżet na ochronę zdrowia wynosił 79 mld zł., dzisiaj przekroczyliśmy 100 miliardów. Te 6%, o których mówił premier osiągniemy w 2014 roku – wyjaśnia Anna Kwiecień.

Naszego gościa pytaliśmy także o termin wyborów jesiennych. Czy będzie to 13 czy 20 października? - Nie wiadomo. Kandydaci nie znają tej daty. Decyzja należy do pana prezydenta. Osobiście chciałabym, żeby to był ten termin wcześniejszy. Chciałabym mieć to za sobą, chciałabym po prostu odpocząć i mieć upragniony urlop – dodaje Anna Kwiecień. Nie zdradza jednak konkretów – nazwisk na listach wyborczych, poszczególnych miejsc na tych listach, ani tego ile kobiet się na nich znajdzie. - Niespodzianki nie będzie. Marek Suski będzie jedynką w wyborach do Sejmu na listach radomskich. To mogę jedynie zdradzić. Więcej nie mogę powiedzieć, ani jeżeli chodzi o nazwiska, ani jeżeli chodzi o miejsca. Wszystko zdarzyć się może - mówi Anna Kwiecień posłanka PiS, która była gościem Radia Plus Radom. Rozmawiała Magda Gliszczyńska.