Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

Audycje Radiowe

Skutki gospodarcze w związku z koronawirusem

wtorek, 17 marca 2020 16:27 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

- W związku z koronawirusem na pewno jest większa solidarność krajów członkowskich. Skutki gospodarcze są jeszcze nie rozpoznane, to zależy ile będzie trwała walka z epidemią - mówi dr Zbigniew Kuźmiuk eurodeputowany z Europejskiej Frakcji Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego.

Z naszym gościem rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji ekonomicznej, która niepokoi inwestorów i budzi obawy przedsiębiorców. - Jeszcze na kilka miesięcy skutki będą potężne. Komisja udostępniła 25 mld euro dla małych i średnich przedsiębiorstw. Racjonalne zachowanie Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował się także na udostępnienie dodatkowych środków finansowych dla krajów strefy Euro. To moim zdaniem powinno zapobiegać takim negatywnym trendom w gospodarce – mówi dr Zbigniew Kuźmiuk.

Zauważa też, że giełdy europejskie i światowe rzeczywiście zareagowały bardzo nerwowe na to, co obecnie dzieje się na świecie. - To są spadki bardzo poważne rzędu 10% dziennie. Część tych akcji została bardzo mocno przeceniona. Ale miejmy nadzieję, że o panice giełdowej mówić jeszcze nie możemy i , że inwestorzy z giełd nie wyjdą i będą nadal kupować akcje. Nie ma racjonalnych powodów do paniki gospodarczej. Skutki negatywne będą, ale nie jest t powód do paniki – przekonuje dr Zbigniew Kuźmiuk, który analizował obecną sytuację gospodarczą w Europie i na świecie.

Z eurodeputowanym rozmawiała Magdalena Gliszczyńska

Zapraszamy do nas: