Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Historia jakiej nie znacie

Żołnierze Wyklęci na ziemi radomskiej

czwartek, 02 kwietnia 2020 13:43 / Autor: Wojciech Sałek
Wojciech Sałek

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce. Również na terenie ziemi radomskiej trwały walki o wyzwolenie spod okupacji sowieckiej.

Inicjatorem ustanowienia tego dnia był prezydent Lech Kaczyński, który napisał: "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny".

Krzysztof Busse, który wraz z Arkadiuszem Kutkowskim z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu, jest autorem książki "Bić się do końca - podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945 -1950".

Jaka jest historia tego święta, dlaczego tak długo zwlekano z ustanowieniem takiego dnia a także o bardzo ciekawej publikacji dotyczącej walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia na terenie ziemi radomskiej - o tym dr Krzysztof Busse z IPN opowiedział Wojtkowi Sałkowi.

 

Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu.