Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Bilans Dnia

UTH inauguruje nowy rok akademicki. Prof. Sławomir Bukowski, rektor uczelni gościem Radia Plus Radom

czwartek, 24 września 2020 10:08 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

Po raz 71. na UTH w Radomiu zabrzmi: "Gaudeamus.." Za kilka dni rozpocznie się nowy rok akademicki. - Mimo trwającej pandemii uczelnia przygotowuje uroczystą inaugurację roku. Oczywiście z zachowaniem obostrzeń sanitarnych i środków bezpieczeństwa - mówi prof. dr hab. Sławomir Bukowski rektor UTH w Radomiu, który był gościem Radia Plus Radom.

Koronawirus i związane z nim ograniczenia sprawiły, że nowy rok akademicki będzie wyglądał  inaczej niż zwykle. Studenci i doktoranci będą się uczyć w tzw. systemie hybrydowym, czyli zdalnie i stacjonarnie. Na pierwszy rok studiów uczelnia przygotowała prawie 2 tysiące miejsc na studia stacjonarne i ponad 1400 na niestacjonarne.

Rok akademicki 2020/2021 UTH w Radomiu uroczyście rozpocznie się 15 października mszą św. w katedrze Opieki NMP. Liturgii przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. O 12:00 zaplanowano spotkanie w Auli Głównej, jednak przy mniejszej ilości zaproszonych gości.

- Ważny dzień w życiu akademickim. Chcemy spotkać się na Mszy świętej, następnie w Auli, w mniejszym gronie, senat i zaproszeni goście, pozostali będą mogli wziąć udział w inauguracji online – zapowiada prof. Bukowski.

W rozmowie z Radiem Plus Radom rektor uczelni poinformował, że w ciągu roku zajęcia również będą prowadzone w systemie hybrydowym. - Chcemy zorganizować tak zajęcia, by studenci mogli kształcić się zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Laboratoria, ćwiczenia, zajęcia fakultatywne te będą odbywać się stacjonarnie, przy zachowaniu środków ostrożności. Studenci pierwszego roku większość zajęć będą mieli jednak stacjonarnie. Chcemy, by poznali wykładowców, uczelnię, siebie nawzajem – informuje prof. Bukowski.

Jednocześnie zaprasza do wzięcia udziału w rekrutacji. Od 1 października Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu proponuje nowy kierunek studiów - Finanse i Rachunkowość. Ze względu na epidemię rekrutacja została przedłużona - na studia stacjonarne do 15 października, z kolei do końca października trwa rekrutacja na studia niestacjonarne.

Profesor Sławomir Bukowski, który rozpoczyna pracę na tym stanowisku, nie ukrywa, że największym wyzwaniem będzie utrzymanie kierunku lekarskiego. - Staramy się wybudować prosektorium. Jest już ogłoszony przetarg, staramy się, by ten kierunek uratować. Oczekuję od Ministerstwa informacji na temat zawieszenia postępowania administracyjnego o likwidacji kierunku. Spodziewamy się wizyty Polskiej Komisji Akredytacyjnej w drugim kwartale przyszłego roku - informuje prof. Sławomir Bukowski. Przypomnijmy, w tym roku nie było zgody na przeprowadzenie rekrutacji na kierunek lekarski. W sumie uczelnia kształci ponad 4 tysiące studentów.Z prof. Sławomirem Bukowski rektorem UTH rozmawiała Magdalena Gliszczyńska