Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Audycje Radiowe

Powstała Izba Pamięci Ziemi Jedlińskiej

wtorek, 02 lutego 2021 16:50 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Sztandar z 1931 roku, archiwalne portrety, zdjęcia, czy sala poświęcona biskupowi Piotrowi Gołębiowskiemu - te i inne rzeczy zobaczymy w Izbie Pamięci Ziemi Jedlińskiej, która powstała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jedlińsku.

W audycji "Gmina Jedlińsk na Fali" gościliśmy wójta Kamila Dziewierza i Elżbietę Religę, dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlińsku. Rozmawialiśmy o Izbie Pamięci Ziemi Jedlińskiej, która powstała pod koniec stycznia.

- Utworzenie tej izby było moim głównym celem od momentu, kiedy zostałam dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlińsku. W naszej miejscowości było Muzeum Ziemi Jedlińskiej, ale było w budynku starej szkoły i w momencie, kiedy zaczęto budować ośrodek zdrowia, zostało zlikwidowane. Wszystkie eksponaty zostały przeniesione do byłego gimnazjum im. biskupa Gołębiowskiego w Jedlińsku. Moim zamysłem było utworzenie Izby Pamięci Ziemi Jedlińskiej. Wiąże się to z funduszami, których nie mieliśmy i w 2019 roku nadarzyła się okazja - tłumaczy dyrektor Elżbieta Religa.

Wójt Kamil Dziewierz mówi, że izba pamięci to radość dla mieszkańców Jedlińska.

- To, że ta izba powstała, to nie tylko uciecha moja, ale również wielu mieszkańców z terenu gminy Jedlińsk. Wiele rzeczy ciekawych. Wracamy do historii i korzeni Jedlińska - powiedział wójt.

Wśród najcenniejszych eksponatów Elżbieta Religa wymienia m.in. sztandar szkoły z 1931 roku, czy też salę poświęconą biskupowi Piotrowi Gołębiowskiemu.

- Liczymy na to, że może uda nam się zorganizować oficjalne otwarcie w maju - powiedziała dyrektor Religa.

W audycji rozmawialiśmy także o nowym wozie strażackim, który trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielogórze.

Cała audycja do odsłuchania poniżej: