Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 maja 2022

Bilans Dnia

Jerzy Zawodnik: podwyżki za śmieci są koniecznością

piątek, 21 stycznia 2022 17:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W poniedziałek radomscy radni będą debatować w sprawie podwyżek opłat za odbiór odpadów w Radomiu. Nastąpi też zmiana zasad wyliczania opłat za śmieci. Jeśli radni przegłosują projekt prezydenta Radosława Witkowskiego, to od kwietnia będziemy musieli zapłacić o 40% więcej za rachunki. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z wiceprezydentem Radomia Jerzym Zawodnikiem.

W Radomiu stawki mają wzrosnąć od 1 kwietnia. Projekt uchwały przewiduje kolejne podwyżki z początkiem dwóch kolejnych lat. - Średnio wyliczamy, że ta regulacja to będzie wzrost około 40 procent. I tak, w zabudowie jednorodzinnej gospodarstwo jednoosobowe będzie musiało zapłacić 22 zł, a wieloosobowe 45 zł. W zabudowie wielorodzinnej, czyli w blokach, gospodarstwo jednoosobowe - 18 zł, wieloosobowe - 35 zł - wylicza Jerzy Zawodnik.

Dodaje, że system odbioru odpadów od mieszkańców nie bilansuje się z opłat wnoszonych przez radomian. - Dlatego musimy do niego dopłacać. W 2021 roku było to 21 mln zł - informuje wiceprezydent Zawodnik.

W uzasadnieniu projektu uchwały napisano, że obecnie stosowany sposób naliczania opłat „od powierzchni użytkowej lokalu, a nie od gospodarstwa domowego jest działaniem uznanym przez Regionalną Izbę Obrachunkową za niezgodne z prawem”.

Z wiceprezydentem miasta Jerzy Zawodnikiem rozmawiał Radosław Mizera: