Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Audycje Radiowe

Eko-doradca zadba o "Czyste Powietrze"

poniedziałek, 25 marca 2024 21:15 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

 Zajęcia edukacyjne dotyczące ekologii i działania informacyjno-promocyjne w gm. Potworów wsparte zostały pieniędzmi z zewnątrz. Już niedługo w gminie zatrudniony też zostanie eko-doradca, który będzie kompleksowo wspierał mieszkańców we wszystkich działaniach pomocowych związanych z podniesieniem jakości życia z położeniem nacisku na jakość powietrza.

Gmina Potworów od lat angażuje się w różnego typu projekty mające na celu podniesienie jakości życia jej mieszkańców i działań proekologicznych. Tylko w ostatnim czasie pozyskała ponad 300 tys. złotych dotacji unijnej na zakup samochodu z napędem hybrydowym do badań jakości powietrza.

Warto przypomnieć, że od zeszłego roku w gminie działa punkt informacyjno-doradczy programu „Czyste Powietrze”, a dzięki podpisanemu porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie mieszkańcy gminy mają możliwość pomocy w złożeniu i rozliczeniu wniosku o dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację swoich domów. Przystąpienie do współpracy z WFOŚiGW zwiększyło dostęp do programu oraz usprawniło proces jego wdrażania – przypomina zastępca wójta Michał Marciniak:

 

- Bardzo się cieszę, że możemy skutecznie, efektywnie wspierać naszych mieszkańców, ale to nie wszystko. Oprócz tych działań, o których wspomniałem, czyli zakupu tego wozu do pracy z mieszkańcami, programu "Czyste Powietrze" przyłączyliśmy się do bardzo ciekawego projektu "Mazowsze bez Smogu". Tam ponad milion złotych pozyskaliśmy na działania związane z jakością powietrza. Już niedługo będziemy ustanawiać w naszej gminie punkty obsługi mieszkańców i tam zatrudnimy eko-doradcę, osobę, która będzie kompleksowo wspierać naszych mieszkańców we wszystkich projektach, wszystkich działaniach pomocowych związanych z podniesieniem jakości życia w naszej gminie ze skupieniem się przede wszystkim na jakość powietrza - tłumaczy Michał Marciniak.