Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Cyfrowa pamięć

czwartek, 15 września 2016 15:19 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Biblioteka Cyfrowa Seminarium Diecezjalnego w Sandomierzu uczciła pamięć ks. Jana Wiśniewskiego. Najbardziej znany jest z opracowania 13 tomów dekanatów zawierających opisy i dzieje parafii w diecezji sandomierskiej. Biblioteka Cyfrowa Seminarium Diecezjalnego liczy już 1705 pozycji. 

Z okazji przypadającej w tym roku 140. rocznicy urodzin żyjącego na przełomie XiX i XX wieku historyka i regionalisty oraz założyciela m.in. dziesięciu szkół, przygotowano wybór jego dzieł: Ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943) w 140. rocznicę urodzin : wybór : poematy, bajki, rymy, aforyzmy. Publikacja została zamieszczona w Bibliotece Cyfrowej Seminarium Diecezjalnego w Sandomierzu tu

Ks. Jan Wiśniewski zakładał w Radomiu stowarzyszenia robotników chrześcijańskich, terminatorów i kobiet pracujących w rzemiośle. Był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Radomiu. Przekazane miastu zbiory kolekcjonerskie dały początek radomskiemu muzeum. Od 1913 r. do śmierci był proboszczem w Borkowicach. Założył tu bibliotekę, trzy jednostki Straży Pożarnej: w Borkowicach, Ruszkowicach i Ruskim Brodzie. Przyczynił się do otwarcia dziesięciu szkół na terenie parafii. W Borkowicach zorganizował Stowarzyszenie Spożywców "Przyszłość", ochronkę dla dzieci i Stowarzyszenie Pań św. Wincentego a Paulo. Utworzył i patronował Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży oraz Akcji Katolickiej. Wystawił kilkanaście pomników i tablic upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski i Kościoła.

Opublikował wiele prac, głównie o tematyce historycznej, m.in. 13 tomów dekanatów zawierających opisy i dzieje parafii, udział księży w diecezji sandomierskiej w powstaniu styczniowym 1863 r., katalog prałatów i kanoników sandomierskich. Za swoją działalność otrzymał Odznakę Honorową za walkę o szkołę Polską, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury oraz godność Kanonika Kapituły Katedralnej w Sandomierzu.

Zmarł po długotrwałej chorobie 7 czerwca 1943 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Borkowicach. Jego imię nosi główna ulica Borkowic, szkolna biblioteka, oddział PTTK w Radomiu oraz szlak turystyczny (zielony) ze Skrzyńska do Ciechostowic.