Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Hospicjum także przed urodzeniem

czwartek, 02 listopada 2017 13:45 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Pomoc hospicyjna dotyczy nie tylko narodzonych. Może ją uzyskać także rodzina ciężko chorego dziecka jeszcze w łonie matki. Jest taka potrzeba i w związku z tym powstają hospicja perinatalne.

 

Idee hospicjum perinatalnego szerzy w Polsce znany ginekolog prof. Bogdan Chazan. - W wyniku diagnostyki prenatalnej rozpoznana została ciężka wada, choroba np. zespół Downa czy bezmózgowie. Wtedy jest problem. Nierozsądni lekarze proponują rodzicom aborcję. Na szczęście niektórzy z nich odmawiają zabicia własnego dziecka i tym rodzinom należy się hospicyjna opieka perinatalna. Jest to opieka nad ciężko, czasami śmiertelnie chorym dzieckiem nienarodzonym, które być może umrze w łonie matki, w czasie porodu, a być może będzie długo żyło, ale będzie chore - powiedział prof. Chazan.

Hospicjum perinatalne to jest nie budynek, ale pewien zespół współpracujących specjalistów. Tworzą go: lekarze ginekolodzy, położne, psycholodzy. Opieka dotyczy szczególnie porodu. Specjalna sala porodowa dla takich ciężkich przypadków jest już we Wrocławiu. - Potem jest opieka nad chorym dzieckiem. Czasami rodzina nie daje sobie rady. Wymaga wparcia organizacyjnego, finansowego albo wręcz wyręczenia w opiece nad dzieckiem, jeżeli dziecko jest np. pod respiratorem - tłumaczył Bogdan Chazan. Jego zdaniem to lekarz powinien informować rodziców o istnieniu hospicjum perinatalnego.

Hospicjum perinatalne może przyczynić się do zmniejszenia liczby tzw. aborcji eugenicznych. Przypomnijmy ponadto, że trwa zbieranie podpisów pod inicjatywą ustawodawczą "Zatrzymaj aborcję", która zakazałaby przerywania ciąży ze względu na chorobę dziecka. Podpisy można składać także w sekretariacie Radia Plus Radom od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16, do 15 listopada. - Mam nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta i przestaną być zabijane chore dzieci. Rocznie to ok. tysiąca aborcji - powiedział w rozmowie z Radiem Plus Radom prof. Bogdan Chazan.

Prof. Bogdan Chazan jest obecnie wykładowcą na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pracuje też w Przemyślu w centrum opieki położniczno-ginekologicznej przy miejscowej Caritas.