Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Wydarzenia

Poświęcenie kościoła w Opocznie. Bp Tomasik: dziękujemy za wiarę, która leży u podstaw tej świątyni

wtorek, 15 września 2020 11:08 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie zakończyła się uroczysta dedykacja kościoła i ołtarza.

Uroczystości rozpoczęła procesja z wprowadzeniem relikwii drzewa krzyża świętego. Po niej przedstawiciele lokalnej społeczności przywitali bp. Henryka Tomasika, który przewodniczył uroczystościom. Pasterz diecezji otrzymał m.in. od delegacji Przedszkola nr 2 obraz przedstawiający kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

Następnie proboszcz ks. kan. Mieczysław Głogowski przybliżył historię budowy kościoła i tworzenia miejscowej parafii. Przypomniał, że kościół powstał w latach 1985-1995 z inicjatywy ks. Piotra Jaroszka, proboszcza parafii św. Bartłomieja w Opocznie, z której wydzielona została w 1991 roku nowa parafia. Ks. kan. Mieczysław Głogowski mówił o dużym poświęceniu ludzi, którzy angażowali się w budowę kościoła. Dziękował wszystkim wspomagającym zarówno prowadzoną inwestycję, jak i rodzącą się parafię. Przypomniał także, że górny kościół poświęcił 5 listopada 1995 roku bp Edward Materski. Dziękował Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej za prowadzone w parafii misje, które były przygotowaniem do uroczystej dedykacji kościoła i ołtarza.

Uroczystościom przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. W homilii mówił o Podwyższeniu Krzyża Świętego, które dokonywało się w różny sposób w historii Kościoła. Przypomniał, że dla pierwszych chrześcijan krzyż był zawsze znakiem Chrystusa, znakiem zbawienia, znakiem ofiary i znakiem miłości. Krzyż traktowano jak sakrament, znak łaski. Biskup mówił również o świątyni zbudowanej z ludzkich serc, której pragnie Chrystus. – Pan Jezus identyfikuje się z kościołem i do takiego kościoła zaprasza każdego z nas. Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za każdą cegłę tej świątyni, za każdą modlitwę parafian, za każdą ofiarę, za trud, za wielki wysiłek współpracy duszpasterzy i wiernych świeckich, by mogła powstać ta świątynia – mówił i podkreślił, że przede wszystkim trzeba dziękować za wiarę, która leży u podstaw tej świątyni i tej parafii.

Po homilii odbyła się uroczystość dedykacji kościoła i ołtarza z namaszczeniem ołtarza i ścian, okadzeniem ołtarza i kościoła oraz iluminacją kościoła, czyli zapaleniem świec.

Następnie przeprowadzona została procesja z darami. Wierni przynieśli m.in. płody rolne, schola i ministranci pulpit pod mszał, a cztery świece ołtarzowe burmistrz Opoczna Dariusz Kosno.

Uroczystość dedykacji połączona była z parafialnymi dożynkami, dlatego biskup Henryk Tomasik poświęcił jeszcze wieniec dożynkowy uwity przez mieszkańców Gorzałkowa, który przedstawia kościół Podwyższenia Krzyża.

Na zakończenie uroczystości ks. kan. Mieczysław Głogowski dziękował wspólnocie parafialnej oraz lokalnej społeczności za wspieranie parafii. Podkreślił, że właśnie dzięki wiernym ten kościół jest ciągle żywy.

W uroczystej dedykacji kościoła i ołtarza wzięło udział około 1,5 tys. osób. Podkreślali, że to wielkie wydarzenie zarówno dla parafii, jak i dla nich, i będą o nim pamiętać.

Podczas uroczystości wierni mogli oglądać w kościele nowy ołtarz. Przednia jego część przedstawia ostatnią wieczerzę. Podobnie jak ambonka i chrzcielnica wykonany jest on z białego marmuru.