Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Zabytkowe organy w Starej Błotnicy odzyskały dawne brzmienie

poniedziałek, 16 listopada 2020 08:37 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Po dwóch latach przygotowań, pisania wniosków i precyzyjnej pracy wyremontowane zostały zabytkowe organy w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy wielu osób oraz pozyskanym dotacjom. W niedzielę, 16 listopada odbyło się poświęcenie instrumentu. 

Okazała świątynia błotnicka przez wiele lat nie mogła doczekać się godnego instrumentu. W czasach, gdy tutejszym proboszczem był ksiądz Teofil Jakubowski, od 1868 roku posługiwano się niewielkimi organami darowanymi już jako stare przez brata księdza Teofila, Adama Jakubowskiego, proboszcza parafii Św. Krzyża w Warszawie. Dopiero ksiądz Adolf Ludwik Machnicki, kolejny proboszcz w Błotnicy, zadbał o odpowiedni instrument. Najpierw w 1897 roku, w obecności księdza Konstantego Zdybiowskiego proboszcza z Bukowna, spisał kontrakt z Janem Szymańskim, znanym warszawskim organmistrzem. Przedmiotem umowy były piętnastogłosowe organy o jednej klawiaturze ręcznej i klawiaturze nożnej, oszacowane na 2700 rubli srebrem. Budowę zakończono odbiorem dzieła w dniu 13 lutego 1899 roku. 

- Znam te organy od końca zeszłego wieku. Wtedy te organy były już w stanie agonalnym. Nieregulowane, niestrojone... W końcu doszło do tego, że nie używano tych organów, bo one bardziej grały same, niż tak, jakbyśmy się spodziewali - mówi prof. Wiktor Łyjak - rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. instrumentów organowych: 

Prace związane z remontem samego instrumentu organowego, jak i prospektu oraz szafy organowej trwały prawie dwa lata, a ich łączny koszt wyniósł ponad 400 tys. zł. Przeprowadzenie tak poważnej  renowacji wymagało zaangażowania wielu specjalistów, było również możliwe dzięki dotacjom pozyskanym przez Sanktuarium. Obok środków własnych Sanktuarium w Starej Błotnicy i wsparcia udzielanego przez darczyńców, na renowację udało się pozyskać cztery dotacje od Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, dwie z Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz jedną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Jest to mozolna praca przygotowywania wszystkich dokumentów, załączników, fotografii, ale po tych prawie dwóch latach ten dzisiejszy efekt... Warto było podejmować ten trud - mówi ks. Michał Krawczyk - diecezjalny konserwator zabytków: 

 

Remont organów przeprowadził organmistrz Bernard Termen z Wilna, a nadzór merytoryczny nad renowacją sprawował prof. Wiktor Łyjak. Konserwacją szafy i prospektu organowego zajął się natomiast konserwator dzieł sztuki Paweł Sadlej. - To wielkie dzieło, w którym udział brało naprawdę wiele osób - zauważa o. Piotr Urbanek - kustosz błotnickiego sanktuarium: 

Mszy św. podczas której dokonano poświęcenia instrumentu przewodniczył o. Arnold Chrapkowski - generał Zakonu Paulinów. - To wydarzenie to bardzo mocny i zewnętrzny wyraz dzielenia się konkretnymi darami, talentami, a przede wszystkim dobrocią i miłością: 

Po Eucharystii odbył się koncert muzyki organowej z udziałem mezzosopranistki Anny Lubańskiej. Była to namiastka tego, co można usłyszeć na wydanej w związku z renowacją płycie. Jej wydanie udało się dzięki wsparciu władz gminy Stara Błotnica. - Cieszymy się, że udało się zrealizować tę inwestycje. Wielkie gratulacje dla o. Piotra i ojców, który pracują tutaj dla naszej społeczności - mówi wójt Marcin Kozdrach: 

- To dla mnie wielka przyjemność bycia tutaj w tym ważnym dla parafii czasie - mówi Anna Lubańska:

 

Płytę można nabyć w sklepiku z pamiątkami Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy oraz w zakrystii.