Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Tekakwitha
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Opoczno (św. Bartłomieja), Kraśnica
Dziś jest: Sobota, 17 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Święcenie pokarmów w reżimie sanitarnym

sobota, 03 kwietnia 2021 11:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Pogoda nie ułatwia błogosławienia pokarmów na zewnątrz kościołów. Zimno i opady deszczu zmusiły wielu duszpasterzy do błogosławieństwa pokarmów wewnątrz świątyń. Ale z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Tak było m.in. w kościele św. Jana Pawła II na radomskim Sadkowie. Wierni w trakcie krótkiego nabożeństwa modlili się w intencji osób, które chorują na COVID-19.

- Módlmy się za wszystkie osoby chore i tych, którzy się nimi opiekują. Za służbę zdrowia, która dba o nasze bezpieczeństwo. Niech ich trud i wysiłek będzie przez Boga wynagrodzony Jego błogosławieństwem. Chorzy niech doznają łaski zdrowia, a ci, którzy spośród nas odeszli, niech cieszą się z radości życia wiecznego – modlił się ks. Dariusz Olender, proboszcz parafii na Sadkowie.

Ks. Olender wyraził również radość z obecności wiernych, którzy przynieśli pokarmy do poświęcenia. - Zachęcam do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. Mówi się, że najwięcej ludzi jest na poświęceniu pokarmów. Dlatego proszę, nie ograniczajmy przeżywania Wielkanocy tylko do błogosławienia pokarmów. Dla osób, które z różnych przyczyn nie będą mogły uczestniczyć w Wigilii Paschalnej, czy Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, przygotowaliśmy transmisje internetowe – powiedział ks. Dariusz Olender.

- Przyniosłem swoją święconkę i teściów, bo wciąż przebywają na kwarantannie. Boimy się, ale mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Żyjemy w dziwnych czasach. Musimy przeżyć święta Wielkanocne – mówili wierni, którzy przynieśli pokarmy do poświęcenia.

Od średniowiecza w Wielką Sobotę odbywa święcenie pokarmów, które zjemy w czasie wielkanocnego śniadania. W koszyczku znajdują się m.in. jajka - symbol życia, które się odradza, ale także Zmartwychwstania Chrystusa; chleb - symbol, który wiąże się z ciałem Chrystusa i wydarzeniami Wielkiego Czwartku oraz Ostatniej Wieczerzy oraz baranek - oznacza Chrystusa prowadzonego na rzeź, umierającego za człowieka, a następnie zmartwychwstałego i triumfującego. Baranka wykonuje się masła, z ciasta lub z cukru.