Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Prasek z Radomia tworzy ósmą placówkę filipińską w Polsce

poniedziałek, 07 czerwca 2021 14:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Od 1 sierpnia parafię św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wielkopolskim obejmą księża filipini. Misji utworzenia wspólnoty w archidiecezji poznańskiej podjął się pochodzący z Radomia ks. Mirosław Prasek, Prokurator Krajowy Księży Filipinów. W Polsce jest 74 filipinów.

- Bardzo się cieszymy, że oratoryjny styl duszpasterski zawita do Kościoła poznańskiego. Abp Stanisław Gądecki zaproponował nam Grodzisk Wielkopolski. Znajduje się tam kościół pobernardyński z klasztorem, fara pod wezwaniem św. Jadwigi i drewniana świątynia pod wezwaniem św. Ducha – powiedział ks. Prasek, który był gościem Radia Plus Radom.

W 8-tysięcznej parafii będzie pracowało 3 filipinów, obok ks. Praska będą to ks. Dariusz Dąbrowski z Gostynia i ks. Paweł Cyz z Tarnowa. - Wszyscy pochodzimy z najbardziej licznych wspólnot filipińskich w Polsce. Abp Gądecki wyraził 22 lutego 2021 roku zgodę na przyjęcie naszej wspólnoty do archidiecezji poznańskiej. Otrzymaliśmy również zgodę naszych macierzystych kongregacji na rozpoczęcie pracy apostolskiej i od 1 sierpnia obejmujemy placówkę duszpasterską. Zaczynamy tworzyć oratorium, czyli nowy dom filipiński o czym poinformowaliśmy naszego prokuratora generalnego – opowiada ks. Prasek, który do chwili formalnego erygowania wspólnoty będzie pełnił funkcję moderatora.

Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcąca oraz zakład poprawczy.

- Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych do tworzenia oratorium św. Filipa Neri. Z Radomia do Grodziska Wielkopolskiego zabieram bogaty bagaż doświadczeń. W tym roku mija 30 lat mojej pracy w szkole katolickiej oraz 14 lat bycia dyrektorem tej placówki oświatowej – powiedział ks. Prasek, który od 33 lat jest księdzem.

W Polsce funkcjonuje obecnie 7 domów filipińskich, które funkcjonują w Gostyniu, Studziannie, Tarnowie, Radomiu, Bytowie, Tomaszowie Mazowieckim oraz Poznaniu.

Ks. Mirosław Prasek ma 59 lat. Pochodzi z podradomskiego Przytyka. Z filipińską parafią Matki Bożej Królowej Świata jest związany od 1971 roku. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 roku z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Ukończył studia teologiczne na KUL. Ks. Prasek od 39 lat jest członkiem radomskiego Oratorium Księży Filipinów. W 2006 roku został członkiem Rady Rzymskiej Konfederacji Oratorium św. Filipa Neri. Na co dzień jest dyrektorem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu. Od 1991 roku jest prefektem tej szkoły. Jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości.

Ks. Mirosław Prasek zainaugurował również pielgrzymkę do siedmiu kościołów Radomia. Inicjatywa jest nawiązaniem do słynnych pieszych pielgrzymek zapoczątkowanych w 1552 roku przez św. Filipa Neri w Rzymie. Ks. Prasek lubi podróże, głównie do Włoch, do miejsc związanych z życiem Filipa Neri. Lubi pielgrzymować pieszo i na rowerze.

Filipinów założył św. Filip Neri w Rzymie w 1575 roku. W Polsce są od 1668 roku. Ich celem jest głoszenie współczesnemu światu Ewangelii poprzez naukę, kulturę i sztukę. Charakteryzuje ich brak ślubów i przyrzeczeń, nawet czasowych, stała przynależność do określonego domu oraz całkowita autonomia poszczególnych wspólnot.

Św. Filip Neri był wybitnym przewodnikiem duchowym i reformatorem Kościoła w XVI wieku. Był doradcą, powiernikiem i spowiednikiem papieży oraz kardynałów, a także wielkim pedagogiem i humanistą. Kard. Newmana, który przeszedł na katolicyzm i wstąpił do Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri zauroczyła właśnie osobowość św. Filipa, jego postawa, nauczanie i wielki humanizm.