Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Marcin Zieliński w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej

wtorek, 22 czerwca 2021 14:39 / Autor: Radosław Mizera
archiwum ks. Marcina Zielińskiego
Radosław Mizera

Ks. Marcin Zieliński, kapłan diecezji radomskiej, został pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. - To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że mogę współpracować z Ojcem Świętym przy wykonywaniu Jego codziennej posługi następcy św. Piotra – powiedział Radiu Plus Radom ks. Zieliński.

Ks. Marcin Zieliński w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej pracuje w urzędzie ds. personalnych. Jego biuro znajduje się na tym samym piętrze, gdzie papież Franciszek przyjmuje gości z całego świata. Na co dzień zajmuje się sporządzaniem aktów wykonawczych, które służą papieżowi do kierowania Stolicą Apostolską. Zajmuje się także prawem pracy w Watykanie.

- Wszystko potoczyło się bardzo szybko, nawet nie mogłem zamarzyć o takiej przyszłości. Zostałem zapytany przez profesorów na uczelni, czy mogą moje nazwisko wytypować spośród kandydatów, którzy - ich zdaniem - mogliby zostać w przyszłości pracownikami w Watykanie. Zgodziłem się, ale nie miałem żadnej nadziei. Dwa tygodnie temu otrzymałem telefon z Sekretariatu Stanu, a następnie zostałem zaproszony na rozmowę. 15 czerwca złożyłem oficjalną przysięgę i rozpocząłem pracę w Watykanie – opowiada ks. Zieliński w rozmowie z Radiem Plus Radom.

Ks. Marcin Zieliński święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 2012 roku. Następnie przez 4 lata był wikariuszem w parafii w Bliżynie. Potem studiował prawo i prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 2019 roku został skierowany na studia doktoranckie do Rzymu. W tym roku studiował na trzech papieskich uniwersytetach jednocześnie (kurs dla formatorów seminaryjnych, sądownictwo kościelne i Utroque Iure, czyli prawo kanoniczne i prawo cywilne). Ks. Marcin Zieliński ma 34 lata.

Sekretariat Stanu to dykasteria Kurii Rzymskiej najściślej współpracująca z papieżem, wspomagająca go w sprawowaniu jego posługi. Jego Sekcja Spraw Ogólnych zajmuje się przede wszystkim codziennym zapewnianiem prawidłowego kierowania Kościołem, ponadto Sekcja I wykonuje rozporządzenia ojca świętego, redaguje listy papieskie czy inne oficjalne przekazy Stolicy Apostolskiej.