Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Wydarzenia

Jubileusz 700-lecia parafii w Drzewicy

poniedziałek, 13 września 2021 23:35 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

700-lecie powstania świętuje w tym roku parafia św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy. Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył bp Piotr Turzyński.

Jubileuszowe uroczystości w Drzewicy przeprowadzone zostały w dniu odpustu ku czci św. Jana Złotoustego, jednego z dwóch patronów drzewickiej parafii. Mówił o nim podczas swojej homilii bp Piotr Turzyński, który przewodniczył jubileuszowym uroczystościom w Drzewicy. Podkreślał jego męstwo i łatwość z jaką mógł pięknie mówić o Bogu. Bp Piotr Turzyński nawiązał także do obchodzonego przez drzewicką parafię jubileuszu. Mówił o ludziach pełnych wiary, patriotyzmu i męstwa, którzy na przestrzeni wieków tworzyli drzewicką wspólnotę. I o męstwo w wychowaniu kolejnych pokoleń apelował. – To my mamy uczyć następne pokolenie męstwa, żeby nasze dzieci, nasza młodzież nie byli jak chorągiewka na wietrze, żeby wiedzieli kim są i potrafili za prawdę cierpieć, nawet dać swoje życie – mówił. Posłuchaj całej homilii bp. Piotra Turzyńskiego:

Uczestniczący w uroczystościach burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski podkreślał, że parafia drzewicka stanowi integralną część lokalnej społeczności. – Wszystko się zmienia, a parafia drzewicka jest tą stałą wartością. To jest taki stały element, odnośnik – mówił burmistrz, który podczas nabożeństwa w imieniu lokalnego samorządu złożył w darze gotycką monstrancję, w podstawie której został umieszczony pamiątkowy grawer: "Ad laudem, honorem et gloriam omnipotentis Dei et Sancti Lucae Evangelistae. W 700 rocznicę erygowania Parafii Świętego Łukasza Samorząd i Mieszkańcy Miasta i Gminy Drzewica"

W czasie procesji z darami poseł Robert Telus przekazał ornat, a starosta Marcin Baranowski ofiarował świece, wino, a także obraz beatyfikowanego w niedzielę kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako dary przekazane zostały także m.in. ornat oraz kadzielnica.

Małgorzata i Grzegorz Pawulowie z imieniu drzewickich rodzin dziękowali bp. Piotrowi Turzyńskiemu za jego obecność w całym roku jubileuszowym oraz udział w obchodach 700-lecia parafii.

Ks. Adam Płuciennik, proboszcz drzewickiej parafii dziękował za udział w uroczystości oraz pomoc w jej zorganizowaniu. Przez wstawiennictwo patronów parafii, czyli św. Łukasza Ewangelisty oraz św. Jana Chryzostoma prosił Boga o potrzebne dobro na dalsze lata drzewickiej wspólnoty parafialnej.

Obchody 700-lecia powstania parafii w Drzewicy zgromadziły w miejscowym kościele okolicznych mieszkańców, którzy podkreślali doniosłość uroczystości i swoje przywiązanie do wspólnoty parafialnej.

Wczoraj bp Piotr Turzyński ramach wizytacji kanonicznej parafii odwiedził też mieszkańców miejscowego Domu Pomocy Społecznej, modlił się na cmentarzu, spotkał się ze wspólnotą sióstr służek oraz głosił Słowo Boże i przewodniczył Eucharystii.