Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Mariówka: służki uruchomiły oddział rehabilitacji pocovidowej

czwartek, 16 września 2021 14:16 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Promień" w Mariówce koło Przysuchy uruchomił oddział rehabilitacji po przebytej chorobie Covid-19. Placówka oferuje pakiety pocovidowe, z których można skorzystać w ramach NFZ. Ośrodek prowadzony jest przez siostry służki.

Ośrodkiem zdrowia kieruje siostra Barbara Pełszyńska, która jest lekarzem neurologiem. Poinformowała, że leczenie skierowane jest do osób po zakażeniu Covid-19, u których występują dolegliwości wynikające z ograniczenia aktywności fizycznej jak również przebytej choroby (infekcji dróg oddechowych, układu krążenia, układu krążenia, układu nerwowego, chorób naczyń, stawów i mięśni, hospitalizacji, unieruchomienia, stresu).

W pakiecie służki oferują m.in. badania diagnostyczne (EKG, spirometrię, ocenę tolerancji wysiłkowej, ocenę stanu odżywienia, badania laboratoryjne, RTG) oraz ćwiczenia oddechowe, jak również 4 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie. W ośrodku pracuje s. Anita Łysiak:

Postcovidowa rehabilitacja trwa od 2 do 6 tygodni. Na leczenie zgaszać można się do 6 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Ośrodek zdrowia powstał w ramach realizowanego od kilku lat Dzieła Pomocy Chorym "Promień" w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II. Siostry służki przeznaczyły na ten cel budynek dawnych szkół, skonfiskowany przez władze komunistyczne i zwrócony po 50 latach. Budynek ten wymagał kapitalnego remontu oraz dostosowania do nowych funkcji.