Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

W Radomiu ruszy program wsparcia ukraińskich dzieci

niedziela, 18 grudnia 2022 14:18 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu rozpocznie w styczniu program wsparcia ukraińskich dzieci i młodzieży. W programie będzie nauka języka polskiego, ciepły posiłek każdego dziecka oraz zajęcia integracyjne. Środki na ten cel przekazał Związek Polskich Kawalerów Maltańskich przy współpracy członków organizacji z Francji.

Ks. Andrzej Tuszyński, prezes radomskiej Arki poinformował, że konkretne działania stowarzyszenia wobec uchodźców są realizowane praktycznie od początku wojny w Ukrainie. - Wiele dzieci w Rradomiu chodzi do szkoły, ale część uczy się w formie zdalnej. Będziemy chcieli położyć nacisk na integrację. Dzieci wezmą udział w zajęciach tanecznych i muzycznych. W planach będą również wycieczki do Krakowa czy Warszawy. Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie będą również otrzymywały ciepły posiłek – wymienia ks. Tuszyński.

Partnerem programu będzie greckokatolicka parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu. Jej proboszcz ks. Igor Małysz powiedział, że z życzliwością podchodzi do Arki i samego projektu. - Bardzo liczę, że aspekt integracyjny będzie realizowany. Postaramy się, aby jak największa ilość dzieci z Ukrainy wzięła udział w tym programie – zadeklarował ks. Małysz.

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu powstało w roku 2002 i wyrosło na bazie Katolickiego Centrum Młodzieży "Arka", działającego od 1999 roku. Na terenie Radomia prowadzi cztery świetlice. Stowarzyszenie prowadzi również szeroko rozumianą działalność kulturalno-oświatową, edukacyjną, wychowawczą, charytatywną. Niesie wszechstronną pomoc dzieciom i młodzieży, poprzez stworzenie warunków do osobistego rozwoju, twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań, zaangażowania w pracę użyteczną społecznie – wolontariat.

Korzenie Zakonu Maltańskiego wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI wieku. Jego członkowie realizują działalność charytatywną w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. Z kolei powstanie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich było naturalną konsekwencją odrodzonej Polski po I wojnie światowej. Honorowymi członkami Zakonu zostali wtedy m.in. marszałek Piłsudski, prezydent Mościcki i kardynał Hlond.