Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

DIECEZJA RADOMSKA

Ku trzeźwości z Kościołem. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

sobota, 18 lutego 2023 10:14 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych
Elżbieta Warchoł

Od 19 do 25 lutego 2023 roku potrwa 56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Towarzyszy mu hasło: Ku trzeźwości z Kościołem. Celem Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zwrócenie uwagi na problem, skalę i konsekwencje alkoholizmu oraz na wartość trzeźwości. Jest to czas modlitwy za osoby zniewolone nałogami i za osoby, które wspierają alkoholików.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do modlitwy, pokuty i wstrzemięźliwości, skierowaną do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli. Widzimy bowiem coraz więcej ludzi uzależnionych od alkoholu i innych substancji. Inicjator Tygodnia Modlitw bł. kard. Stefan Wyszyński widział uzależnienie jako zagrożenie dla całego Narodu. Zachęcał Rodaków do osobistej i wspólnej modlitwy o pokonanie plagi pijaństwa-wyjaśnia ideę tygodnia bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Podstawowym problemem w Polsce jest-zdaniem bp. Bronakowskiego-proalkoholowa mentalność, pijaństwo i alkoholizm. Dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku wskazują, że w populacji powyżej 15. roku życia, na głowę każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu. A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu:

Troska Kościoła o trzeźwość ma dwa wymiary-mówi ks. dr Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Pierwszy to bezpośrednia troska o trzeźwość, pomaganie ludziom, by żyli tak, aby nie groziło im uzależnienie, a drugie zadanie to jest wyciąganie pomocnej dłoni do tych, którzy są dotknięci nietrzeźwością. Kościół uczy ludzi trzeźwego myślenia o całym człowieku i o wszystkich sferach życia-mówi ks. dr Marek Dziewiecki:

Ks. dr Marek Dziewiecki wyjaśnia także pojęcia: trzeźwość i nietrzeźwość. Dla dzieci i młodzieży trzeźwość to abstynencja, a dla osób dorosłych to albo abstynencja albo umiarkowane, symboliczne sięganie po alkohol. Z kolei nietrzeźwość to sięganie po alkohol nawet w tzw. małych ilościach przez nieletnich i upijanie się przez dorosłych.

A. Kosztowniak pod info