Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

DIECEZJA RADOMSKA

U klarysek w Skaryszewie będzie można uzyskać odpust zupełny

poniedziałek, 20 listopada 2023 20:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Każdy, kto nawiedzi kaplicę u sióstr klarysek w Skaryszewie, będzie mógł uzyskać odpust zupełny. Taka możliwość będzie obowiązywała od 8 grudnia 2023 r., uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, do 2 lutego 2024 r., święta Ofiarowania Pańskiego. Jest to związane z obchodami osiemsetnej rocznicy Bożego Narodzenia w Greccio. Jubileusz ten obchodzony jest w całej rodzinie franciszkańskiej. Przywilej odpustu został nadany przez Ojca Świętego Franciszka.

Klaryski przypominają, żę odpust zupełny, będzie można uzyskać nawiedzając świątynie franciszkańską (w tym także ich kaplicę w Skaryszewie) i modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem. Osoby, które nie są w stanie fizycznie nawiedzić takiego kościoła/kaplicy, mogą uzyskać odpust, ofiarowując swoje cierpienie i składając duchową ofiarę.

- Zachęcamy więc do odwiedzania świątyń franciszkańskich, także naszej kaplicy, aby uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego, spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego - informują klaryski ze Skaryszewa, gdzie znajduje się jedyny zakon klauzurowy w diecezji radomskiej.

Odpust zupełny można uzyskać z okazji osiemsetnej rocznicy „Bożego Narodzenia w Greccio” przeżytego przez św. Franciszka z Asyżu, który podczas Eucharystii przypomniał narodziny Jezusa w żłobie tak, jak miało to miejsce w Betlejem. To wydarzenie dało początek szopkom bożonarodzeniowym na całym świecie, a szczególnie „żywym szopkom” z udziałem żywych zwierząt.

Pierwsze zakonnice, które przybyły do Skaryszewa, pochodziły z krakowskiej wspólnoty klarysek. W 2022 roku świętowały 25-lecie poświęcenia klasztoru w Skaryszewie. Część sióstr, przeszła w 2007 r. do nowej fundacji klarysek w Sandomierzu.

Początki Zakonu Świętej Klary na ziemiach polskich sięgają XIII wieku i wiążą się bezpośrednio z osobą błogosławionej Salomei Piastówny. Ona to, jako fundatorka, sprowadziła do Zawichostu koło Sandomierza siostry z Pragi, z klasztoru św. Agnieszki. W 1245 roku z rąk biskupa Prandoty przyjęła konsekrację dziewic, a z rąk prowincjała Braci Mniejszych Rajmunda otrzymała habit, tym sposobem stając się pierwszą w historii polską klaryską.

A. Kosztowniak pod info