Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Dołącz do Świętej Rodziny – ministranci i schola czekają na was

piątek, 02 lutego 2024 09:32 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W parafii św. Rodziny w Kozienicach do mszy służy dziesięciu ministrantów, a w scholi śpiewa 20 osób. Wkrótce liczby te mogą się jednak zwiększyć – za nami spotkanie dla kandydatów, którzy chcą dołączyć do tego grona.

Ministrant pochodzi od łacińskiego słowa ministrare i oznacza "służyć", "pomagać". Ministrant jest więc niejako sługą. W czasie obrzędów liturgicznych ministrant spełnia posługę pomocniczą jako sługa, nie księdza, lecz Chrystusa. Posługując kapłanowi przy ołtarzu oraz ludowi Bożemu, służy samemu Bogu. Jak zastać ministrantem? Mówi Wojciech Kawka odpowiedzialny za ministrantów młodszych i kandydatów w parafii św. Rodziny w Kozienicach:

Nie ma żadnych konkretnych widełek wiekowych, w których musi zmieścić się kandydat na ministranta. Ważne, żeby była to jego własna, świadoma decyzja. Młodzi parafianie w św. Rodzinie, którzy zdecydują się zostać ministrantami mogą liczyć na ich swoistego opiekuna jakim jest ks. Rafał Pawliński.

Rodzajem posługi do mszy jest również śpiewanie w scholi. Przekrój wiekowy jest szeroki i w parafii św. Rodziny w Kozienicach wynosi 6-20 lat. Mówi Paulina Woźniak:

Za nami spotkanie dla kandydatów na ministrantów i do scholi. Było ono połączone z ostatnim feryjnym spotkaniem dla parafian w Centrum Świętego Jana Pawła II w Kozienicach. Mieliśmy okazję porozmawiać z osobami, które już pełnią swoją posługę od jakiegoś czasu, a także z tymi, które dopiero będą ją zaczynały:

Przynależność, do którejś z grup parafialnych to poczucie spełnienia, a także możliwość miłego spędzenia czasu w gronie koleżanek i kolegów – co ważne – nie tylko w murach kościoła. W czerwcu parafia św. Rodziny organizuje dla swoich ministrantów i scholi dwudniową wycieczkę na Roztocze, w czasie której będą oni mogli zwiedzić m.in. Zamość i Zwierzyniec.