Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Miłość Chrystusa objawiła się w Krzyżu

piątek, 29 marca 2024 21:50 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- To miłość Chrystusa nas tu zgromadziła. Jesteśmy Jego uczniami. Kochamy Jego. To najpiękniejsza i najwspanialsza osoba w historii świata. To Bóg. To Zbawiciel. On każdego z nas uwalnia od zła. W Jego ranach jest nasze zdrowie. Ta miłość Chrystusa objawiła się w Krzyżu - mówił biskup Piotr Turzyński podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

Wielki Piątek to jedyny dzień w Roku Kościelnym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni spotykają się na Liturgii Męki Pańskiej.

Liturgię rozpoczęła procesja w ciszy i upadek kapłana na twarz symbolizujący ukorzenie się człowieka przed Tajemnicą Krzyża. Następnie przy obnażonym ołtarzu - bez krzyża, świeczników i obrusów sprawowana była Liturgia Słowa. Wierni wsłuchali się w opis Męki Pańskiej spisanej przez św. Jana.

W homilii biskup Piotr nawiązał do słów św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Skoczowie w 1995 roku. - Choć chwieje się świat, Krzyż stoi. Jak to bardzo pasuje. Jak się wszystko zmienia. Jaka jest w nas niepewność jutra. Ale stoi Krzyż, jako znak zwycięstwa, nadziei i wielkiej miłości. Cokolwiek będzie się działo jest Bóg, który kocha - podkreślił.

Zaapelował, by nie tracić nadziei. - Dzisiaj gromadzimy się w bólu i smutku przy Chrystusie cierpiącym i umierającym, ale gromadzimy się, jako ludzie nadziei. I trzeba za Chrystusem iść. Opowiedzieć się za Nim. Nie wstydzić się Go w pracy, w domu, w rodzinie, wśród przyjaciół. Nie mamy innej nadziei - tłumaczył.

Mówił, że „na tym wielkim wirażu ojczystej historii, kiedy decyduje się przyszły kształt Rzeczypospolitej, papież - wasz rodak, nie przestaje was prosić, abyście to dziedzictwo Chrystusowego krzyża na nowo z wiarą i miłością przyjęli”. I dodał: - Abyście krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali, abyście podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i każdej z was, w życiu waszych rodzin i w życiu tej wielkiej wspólnoty, jaką jest Polska. Brońcie go!

Kolejną, a zarazem centralną częścią uroczystości Wielkiego Piątku było ukazanie i adoracja krzyża. W tym momencie Liturgii, ksiądz biskup odsłonił zakryty do tej pory krzyż i zwrócił się do wiernych słowami: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata". Na te słowa wierni odpowiedzieli "Pójdźmy z pokłonem". Po adoracji krzyża wierni przyjęli Komunię Świętą. Hostia z ciemnicy przeniesiona została na pokryty już obrusem ołtarz.

Ostatnim punktem Wielkopiątkowego nabożeństwa było przeniesienie Hostii Świętej w monstrancji do Grobu Pańskiego.

Dodajmy, że biskup radomski Marek Solarczyk modlił się dzisiaj w sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli-Paradyżu. To jedyne w diecezji radomskiej sanktuarium poświęcone Chrystusowi cierpiącemu.

Cała homilia do odsłuchania poniżej:

Wielka Sobota to kolejny dzień Triduum Paschalnego. Wieczorem bądź w nocy odprawiana jest Wigilia Paschalna przynależąca już z natury do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona nocnym czuwaniem na cześć Pana nawiązującym do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, szczególnie zaś dla chrześcijan - do nocy zmartwychwstania Chrystusa. Ma ona uświadomić nam, że jest to największe wydarzenie nie tylko w czasie świąt paschalnych, ale w całej historii ludzkości.

Liturgia Wigilii Paschalnej w radomskiej katedrze rozpocznie się o godz. 20.00.