Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

19 lat temu wrócił do Domu Ojca

wtorek, 02 kwietnia 2024 07:49 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

2 kwietnia 2005 roku odszedł św. Jan Paweł II. To była sobota przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Mija 19 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Co zostało w nas z Jego nauczania i pontyfikatu? 

W dniach po odejściu św. Jana Pawła II organizowane były spotkania modlitewne w kościołach i na ulicach. Ludzie gromadzili się, by być razem w tych trudnych chwilach, modlić się, rozważać słowa Jana Pawła II. Organizowane były marsze, o godz. 21. 37 w oknach wielu domów zapalane były świece. Tłumy gromadziły się w al. Jana Pawła II w Radomiu. Zapalano świece, powiewały papieskie flagi. Wspólnie śpiewaliśmy Barkę - ulubioną piosenkę Karola Wojtyły.

W porywie młodych serc powstał wtedy mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II na ścianie budynku SCM Arka przy ul. Chrobrego 7/9. Jak mówił ks. Andrzej Tuszyński prezes Arki- przyszło do niego trzech młodych chłopaków z pomysłem namalowania muralu. Ks. Andrzej Tuszyński kupił potrzebne farby i tak powstał mural, który jest dowodem wdzięczności dla Jana Pawła II i świadkiem tamtych dni do dziś. Widnieje na nim postać modlącego się papieża, herb papieski oraz wymowne słowa: Nie lękajcie się miłości, która stawia człowiekowi wymagania.

O św. Janie Pawle II przypominają w Radomiu pomniki przed gmachem WSD przy ul. Młyńskiej oraz przed katedrą, to także kościół na Sadkowie, którego patronem jest św. Jan Paweł II. Jest w Radomiu także aleja Jana Pawła II oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 Integracyjna, której patronem jest Papież Polak. Co zostało w nas z Jego nauczania i pontyfikatu?