Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Do Radomia przyjadą Skauci Europy

czwartek, 16 maj 2024 14:47 / Autor: Milena Brzyska
Foto: Milena Brzyska
Milena Brzyska

W dniach 17-19 maja 2024, Wyższe Seminarium Duchowne będzie gościć szefowe i szefów z całej Polski. - Do Radomia przyjadą szefowie Skautów Europy, żeby wybrać Radę Naczelną, która następnie wybierze Zarząd, który jest główną władzą w naszym stowarzyszeniu - podkreślają Skauci Europy: drużynowy Oskar Marchewka i akel Krzysztof Marchewka.

Już w piątek wieczór 17 maja, jednostki z różnych zakątków Polski zjadą się na plac wokół seminarium, by tak jak na harcerzy przystało obozować pod namiotami.

Najważniejszym dniem jest jednak sobota, 18 maja. Po wspólnej Mszy świętej rozpoczną się obrady, podczas których zostanie wybrana Rada Naczelna. Przewidziane są także warsztaty (oprawianie noży, strzelanie z łuku, pojedynek na szable, lepienie z gliny, kącik dyskusyjny, nauka kaligrafii czy warsztaty z aromaterapii) oraz potańcówka z kapelą - pojawią się m.in. chodzony (wiejski polonez), krakowiak, klapoka, harkan, kontro, dyna, krzyżok, polka układowa i wiwat, a uczestnicy przybędą w strojach szlacheckich.

Czym zajmują się Skauci Europy, jak do nich dołączyć oraz jak skauting wpływa na życie mówią Skauci Europy z Radomia: drużynowy Oskar Marchewka i akel Krzysztof Marchewka w rozmowie z Mileną Brzyską:

Skauci Europy to trzecia co do wielkości organizacja harcerska w Polsce. 

Metoda skautowa praktykowana przez Skautów Europy opiera się na pedagogice Roberta Baden-Powella, wzbogaconej przez ojca Jacquesa Sevin (Francja), Jeana Corbisier (Belgia) oraz hrabię Mario di Carpegna (Włochy) w latach 20. XX wieku. Ma na celu rozwój dzieci i nastolatków poprzez grę i przygodę w otoczeniu przyrody oraz przyjęcie odpowiedzialności w grupie.