Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Przychodzimy do ciebie z różą w dłoni…

poniedziałek, 27 maj 2024 07:41 / Autor: ks. Stanisław Piekielnik
Foto: arch. parafii w Nieświniu
ks. Stanisław Piekielnik

- Każde spotkanie przy świętej Ricie dodaje nam sił. Ta święta uczy miłości, jak kochać Boga, jak kochać drugiego człowieka. – mówi ks. Grzegorz Kaliszewski, który przewodniczył Mszy św. w liturgiczne wspomnienie św. Rity (22.05) w kościele parafialnym w Nieświniu.

Coraz mocniej rozwija się kult św. Rity w parafii w Nieświniu. To już tradycja, że w każdy dwudziesty drugi dzień miesiąca licznie gromadzą się tam jej czciciele – zarówno miejscowi parafianie jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości (z Końskich, Rogowa, Dziebałtowa, Bębnowa, Czermna, Rzucowa, Kazanowa, Stąporkowa, a także z Suchedniowa, Radomia i Warszawy), którzy przyjeżdżają ze swoimi duszpasterzami.

Mszy św. w liturgiczne wspomnienie św. Rity (22.05) przewodniczył ks. dr Grzegorz Kaliszewski, proboszcz parafii Złota (diecezja kielecka), gdzie również są relikwie św. Rity.

- „Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swego życia. Wracaj do nich, ilekroć w twoim życiu wszystko zaczyna się walić” (Phil Bosmans). Jedną z najpiękniejszych chwil naszego życia jest chwila obecna, jest czas kiedy spotykamy się przy świętej Ricie, patronce od wielu spraw, nawet tych beznadziejnych, po ludzku rzecz biorąc nie do rozwiązania. Przybyliśmy się modlić się do Boga przez wstawiennictwo Świętej Rity. Każde spotkanie przy świętej Ricie dodaje nam sił. Ta święta uczy miłości, jak kochać Boga, jak kochać drugiego człowieka. Święta Rita jej życiorys, jej całe życie uczy nas prawdziwej miłości. Była kobietą rozmodloną, wsłuchiwała się w słowo Boże, potrafiła przebaczyć. Bez przebaczenia nie ma miłości. Rita była wytrwała mimo kłód rzucanych pod jej nogi. Sekret świętej Rity leży w tym, że uczy wielkiej miłości do Pana Boga i drugiego człowieka, troski o innych i przebaczenia. – mówił ks. Kaliszewski.

Na koniec rozważania ks. Grzegorz powiedział: - Rita była dziewczyną, kobietą, żoną, matką, wdową, siostrą zakonną. Miała w swoim życiu marzenia, jak my wszyscy mamy marzenia. Miała w swoim życiu swój cel, do którego dążyła. Mimo, że miała zawsze pod górkę, ale miała cel. Jeśli człowiek ma marzenia i ma cel, i w tych marzeniach, i w tym celu jest miejsce dla Pana Boga to wszystko się spełni prędzej czy później. Mogą pojawić się takie czy inne upadki, ale będą się pojawiać i wzloty.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo z odczytaniem intencji złożonych przez wiernych do skrzynki z intencjami, a następnie błogosławieństwo róż.

Podczas nabożeństwa ks. proboszcz Stanisław Nowak powiedział: - Nasza patronka jest „specjalistką” od zanoszenia przed Boży tron spraw trudnych i po ludzku niemożliwych do rozwiązania. Z odwagą więc powierzmy dziś św. Ricie kolce z róży naszego życia. To, co nas boli i co nas uwiera ale także to co nas cieszy. Trzymamy poświęcone róże. Chcemy je ofiarować Św. Ricie albo ofiarować je tym osobom, za które dziś się modlimy, którzy potrzebują naszego wsparcia. Może i nam trzeba stać się różą, czyli darem dla drugich. Rozumiała to świetnie św. Rita, która oddała całe swoje życie dla innych. Najpierw dla swoich rodziców, następnie dla męża, będąc kochającą żoną, dla dzieci i współsióstr. A dziś jest darem dla nas, bo oręduję za nami u Boga w tych trudnych sprawach. Niech Ona pomaga nam przyjmować wolę Boga, Jemu wszystko zawierzać i stawać się darem dla innych.

Święta Rita w dzisiejszych czasach ma wielką moc, o czym świadczy ilość przybyłych do świątyni jej czcicieli i ilość złożonych próśb.

„Święta Rito nie opuszczaj nas, w każdym smutku i cierpienia czas. Nasze prośby nieś do Pana, kiedy w sercu rana. kiedy ból przygniata nas” - zaśpiewano na koniec nabożeństwa.

Zapraszamy na kolejne spotkanie modlitewne ze świętą od spraw po ludzku niemożliwych - 22 czerwca, o godz. 18.00.