Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wincenty Pallotti, prezbiter
Dziś jest: Środa, 22 stycznia 2025

Audycje Radiowe

Bogate stulecie

poniedziałek, 13 listopada 2017 15:12 / Autor: Jakub Szczechowski
Bogate stulecie
Jakub Szczechowski

Gmina Jedlnia-Letnisko przygotowuje się do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Powołany został w tym celu specjalny komitet.

- Chcemy godnie i radośnie uczcić sto lat naszej niepodległości, dlatego też w piątek 10 listopada podpisałem zarządzenie powołujące Gminny Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w skład którego wchodzą przedstawiciele rady gminy, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gmin - powiedział w audycji Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali wójt Piotr Leśnowolski. Komitet skupia 20 osób. Na jego czele stanął wójt Piotr Leśnowolski. Jego zastępcą został Jerzy Chrzanowski, Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia-Letnisko. 

Wydarzenia w ramach obchodów stulecia niepodległości będą odbywały się przez cały rok. - Nie jest to jedno wydarzenie. Stąd taka szeroka grupa w tym komitecie. Chcieliśmy, aby wszyscy włączyli się w organizację tego święta - zaznaczył Piotr Leśnowolski. Wiemy już, że upamiętnione zostaną osoby, zasłużone dla polskiej suwerenności. - Zwykle czci się jedynie marszałka Józefa Piłsudskiego, a my chcemy uczić także inne wybitne postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości takie jak Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski, którzy podpisali Traktat Wersalski - powiedział nam Jerzy Chrzanowski. Będą to nie tylko Polacy. Mieszkańcy gminy Jedlnia-Letnisko uczczą pamięć m.in. Thomasa Wilsona, prezydenta USA, autora tzw. polskiego punktu w Traktacie Wersalskim. 

W audycji Gminy Jedlnia-Letnisko na Fali rozmawialiśmy także o działaniach Społecznego Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia-Letnisko. Został on powołany w 2015 roku. Od tego czasu wiele udało się dla kultywowania pamięci historycznej. Wystarczy wymienić choćby tablicę ku czci majora Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka", zmianę nazwy ul, Hanki Sawickiej na ul. Rodziny Piekarskich, czy uhonorowanie Danuty Siedzikówny "Inki". To także wiele uroczystości. Dla przykładu co roku 1 sierpnia przed pomnikiem Ofiar Hitlerowskiego Terroru składany jest hołd powstańcom warszawskim.