Audycje Radiowe
Propozycje posła Kuźmiuka do przyszłego budżetu UE
- Kompromis jest możliwy ale pod warunkiem, że odejdziemy od negocjacji opartych na konstrukcji płatnicy netto, kontra beneficjenci netto, a weźmiemy także pod uwagę korzyści poszczególnych krajów UE wynikające z uczestnictwa we wspólnym rynku, a także przepływy kapitałowe - mówił poseł Zbigniew Kuźmiuk w Parlamencie Europejskim w czasie debaty o kształcie unijnego budżetu na lata 2021-2027.
W debacie domagano się zwiększenia budżetu w stosunku do propozycji poprzednie KE przedstawionej w maju 2018 roku. Przypomnijmy, że ówczesna KE zaproponowała cięcia w dwóch dotychczas największych politykach unijnych, polityce spójności o 10% i Wspólnej Polityce Rolnej o 15% oraz wyraźne zwiększenie wydatków na nowe priorytety - migracje, bezpieczeństwo i działania zewnętrzne UE.
- Te propozycje zostały zakwestionowane na początku lutego tego roku, poprzez wspólne stanowisko 17 krajów UE należących do Grupy Przyjaciół Spójności, podjęte na spotkaniu w Portugalii. Zabierałem głos w tej debacie i zwróciłem uwagę, że konieczne jest zwiększenie budżetu zarówno przez podniesienie składek członkowskich, likwidację istniejących rabatów, a być może również uruchomienie nowych źródeł dochodów własnych. Zwróciłem uwagę, że kompromis w Radzie w tym zakresie jest możliwy ale pod warunkiem, że odejdziemy od negocjacji opartych na konstrukcji płatnicy netto, kontra beneficjenci netto, a weźmiemy także pod uwagę korzyści poszczególnych krajów UE wynikające z uczestnictwa we wspólnym rynku, a także przepływy kapitałowe - mówił poseł PE.
Z posłem Zbigniewiem Kuźmiukiem rozmawiał Radosław Mizera: