Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wolontariusz hospicyjny pilnie poszukiwany

sobota, 08 października 2016 17:31 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Lekarze i pielęgniarki, duszpasterze hospicjów oraz wolontariusze z kraju i zagranicy biorą udział w IX Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego, która odbywa się w Radomiu. Hasłem spotkania są słowa: "Wolontariusz hospicyjny - świadkiem Bożego miłosierdzia", które nawiązuje do obchodzonego w Kościele Roku Bożego Miłosierdzia.

Organizator konferencji ks. Marek Kujawski SAC podkreślił, że spotkanie jest kolejnym etapem w formacji wolontariatu hospicyjnego. - To szczególne spotkanie, bowiem odbywa się w Roku Miłosierdzia. Towarzyszy nam przykład miłosiernego Samarytanina. Chcemy bardziej wyeksponować taką postawę w codziennej posłudze na rzecz chorych i cierpiących - powiedział duszpasterz hospicyjny.

Dodał, że konferencja jest również wołaniem o wolontariuszy i lekarzy w posłudze hospicyjnej. - Wołamy, że wolontariat hospicyjny kurczy się, brakuje osób, które mogą otoczyć opieką chorych. Mamy coraz więcej chorych, dlatego apelujemy do ludzi, aby poświęcili choć kilka chwil swojego życia drugiemu człowiekowi - powiedział ks. Kujawski. 

Wolontariusze hospicyjni to osoby, które posiadają wykształcenie medyczne, ale także osoby reprezentujące różne branże zawodowe. Wykonują przeróżne prace na rzecz hospicjum. Wielu z nich jest także przeszkolonych i posługują w domu chorego. Ich służba jest równie ważna jak posługa lekarza czy pielęgniarki. Konferencja jest kolejnym etapem na drodze permanentnego kształcenia i formacji hospicjantów.

W konferencji uczestniczy Marek Śpiewak z Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. - Zawodowo pracuję w turystyce. Miałem okazję oprowadzać pielgrzymów w Rzymie. Wiele osób przechodziło przez Bramę Miłosierdzia. Nasza taką bramą powinno być pochylanie się nad potrzebującymi, chorymi i samotnymi. To są konkretne czyny miłosierdzia. Trzeba być z drugiem człowiekiem. Dlatego jestem wolontariuszem hospicyjnym - powiedział Marek Śpiewak.

Małgorzata Stępień jest pielęgniarką w Hospicjum Domowym w Żyrardowie. - Łączy nas jeden wspólny cel, czyli pomoc drugiemu człowiekowi. Jesteśmy powołani do tego, aby być świadkami miłosierdzia. Wielu dziwi się, dlaczego poświęcamy czas chorym ludziom. Ale to ma sens - powiedziała Małgorzata Stępień. W hospicjum posługuje również Krystyna Wolniewicz. Jest rehabilitantką. - Źródłem mojej siły jest modlitwa. Bez tego trudno być wolontariuszem hospicyjnym - podkreśliła. 

Prelegentami konferencji są profesorowie wielu polskich uniwersytetów, doświadczeni w posłudze chorym wolontariusze, lekarze, teolodzy, psycholodzy i psychoonkolodzy. Wśród nich dr hab. Krzysztof Leśniewski z KUL, który mówił o chrześcijańskim źródle wolontariatu hospicyjnego. - Chrześcijanie w pierwszych wiekach określali Boga jako miłującego człowieka. Z takiego doświadczenia wynikało ich zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka. Chrześcijaninie troszczyli się o wszystkich ludzi. To było nowość w świecie starożytnym - powiedział dr Leśniewski.

W Polsce jest ponad 400 hospicjów, ale według danych Forum Ruchu Hospicyjnego w Krakowie, ośrodków służących bezinteresownie 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, niosących fachową pomoc nieodpłatnie, jest tak naprawdę tylko kilkanaście. Organizatorem konferencji jest Hospicjum Królowej Apostołów przy współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu im. bp. Jana Chrapka w Radomiu.