Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rycerze Kolumba, w tym z Radomia otrzymali relikwie swojego założyciela

wtorek, 29 grudnia 2020 15:43 / Autor: Radosław Mizera
Rycerze Kolumba, w tym z Radomia otrzymali relikwie swojego założyciela
foto: Rycerze Kolumba/FB
Radosław Mizera

Rady Rycerzy Kolumba z Częstochowy, Radomia i Rzeszowa otrzymały relikwie swojego założyciela ks. Michaela McGivneya. Przekazał je abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. W przyszłym roku odbędzie się peregrynacja relikwii kapłana, który pod koniec października został beatyfikowany. W całej Polsce jest ok. 7 tys. Rycerzy Kolumba. 20% z nich podejmuje różne dzieła charytatywne w diecezji radomskiej.

Kapelan Stanowy Pomocniczy w Polsce Rycerzy Kolumba ks. Wiesław Lenartowicz powiedział, że dar otrzymanych relikwii jest kolejnym krokiem w przygotowaniu do przyszłorocznej peregrynacji relikwii ks. McGivneya w Polsce, która będzie połączona z ogólnopolskim charytatywnym dziełem pro-life.

- Planujemy rozpoczęcie peregrynacji 21 lutego. Potrwa ona ok. rok czasu. Chcemy popularyzować w tym czasie postać naszego założyciela. To święty na nasze czasy, bo jego postawa, duszpasterstwo, śmierć w czasie pandemii i dzieła, które zapoczątkował są lekarstwem na nasze czasy - powiedział ks. Wiesław Lenartowicz na antenie Radia Plus Radom:

- Jako Rycerze Kolumba widzimy w tym znak mówiący nam, że jeszcze mocniej powinniśmy się zaangażować w działania na rzecz obrony życia, jak również w podejmowanie inicjatyw związanych z życiem na każdym etapie – zwłaszcza do objęcia troską osób niepełnosprawnych i będących w potrzebie - dodał z kolei Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Założycielem wspólnoty jest bł. ks. Michael McGivney. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziś Zakon skupia w Polsce ok. 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. Filarami działalności Rycerzy Kolumba jest wiara, życie, społeczność i rodzina. To one są wyznacznikami konkretnych projektów pomocowych, u podstaw których stoi właściwa formacja do wypełniania dzieł miłosierdzia i zaangażowania we wsparcie potrzebujących – od wsparcia hospicjów po inicjatywy ratunkowe. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.