Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Solarczyk: 45 lat temu rozpoczął się dzień, który miał być zwyczajny, a rozpoczął nadzwyczajne dzieła

piątek, 25 czerwca 2021 21:34 / Autor: Michał Kaczor
Bp Solarczyk: 45 lat temu rozpoczął się dzień, który miał być zwyczajny, a rozpoczął nadzwyczajne dzieła
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

- 45 lat temu rozpoczynał się dzień, który miał być zwyczajny, a rozpoczął nadzwyczajne dzieła, które trwają do dziś - mówił biskup Marek Solarczyk w czasie mszy świętej w 45. rocznicę strajków z 25 czerwca 1976 roku.

Dziś odbyły się obchody 45. rocznicy strajków z 25 czerwca 1976 roku. Centralnym punktem upamiętnienia Radomskiego Czerwca '76 była msza święta w radomskiej katedrze, której przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

- Zgromadziliśmy się w naszej radomskiej katedrze, aby uczcić wszystkich bohaterów umiłowania Ojczyzny, troski o godność i poszanowanie człowieka, wielkiego heroizmu i wierności temu, co bliskie i ważne Polakowi i temu, co Bóg wpisał w ludzkie serce. 45 lat temu w tych godzinach dokonywały się te jakże ważne momenty w dziejach naszej Ojczyzny. Rozpoczęły się, bo one trwają do dziś. Ze względu na warunki związane z epidemią nie jesteśmy przy pomniku, ale stajemy z ufnością wobec Boga, zawierzając mu dziedzictwo 45 lat. Tak łatwo jest wypowiedzieć tę liczbę. O wiele trudniej jest wypowiedzieć bogactwo życia, poświęcenia, ofiarę tych wszystkich, którzy 45 lat temu tutaj w Radomiu stanęli, aby walczyć o godność. Zawierzamy ich, całe dziedzictwo ich życia i poświęcenia, zawierzamy naszą Ojczyznę, nasze miasto i naszą diecezję. Niech Bóg umocni nas mocą swojego błogosławieństwa, abyśmy dzisiaj potrafili być świadkami umiłowania Jego darów - mówił we wstępie biskup Marek Solarczyk.

W homilii biskup radomski przypomniał, że 25 czerwca 1976 roku rozpoczęły się dzieła, które trwają do dziś.

- Dar Bożego Słowa, który dzisiaj pragniemy rozważyć, płynie ze zwyczajnego biegu liturgii. Można byłoby wręcz pokusić się o stwierdzenie, że tak jak 45 lat temu rozpoczynał się dzień, który miał być zwyczajny, a rozpoczął nadzwyczajne dzieła, które trwają do dziś - mówił biskup Solarczyk.

- To dla nas wielkie przypomnienie tego przeogromnego bogactwa i was - drodzy świadkowie, bohaterowie tamtych dni sprzed 45 lat, waszych braci i sióstr, kolegów, przyjaciół, mężów, żon, którzy nieśli - tak jak i my dzisiaj niesiemy - wielką godność człowieka. Którzy stawaliście z wielkim pragnieniem, aby to było uszanowane. Tak, jak 30 lat temu Jan Paweł II u nas w Radomiu, rozważając błogosławieństwo "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości", zadał pytanie: "Czy może być znakiem tego błogosławieństwa protest?" i odpowiedział "może!". Protest przeciwko temu, co niesprawiedliwe, co odbiera godność. To jest tajemnica sprawiedliwości. To było to doświadczenie i ten wyjątkowy czas, kiedy wasze serca wołały wielkim hymnem ofiarności - mówi dalej biskup radomski.

Biskup Marek Solarczyk przywołał także postać ks. Romana Kotlarza i jego męczeńską śmierć.

- Jest jeden wyjątkowy moment, który w tę rocznicę wpisuje się szczególnie od ponad 2 lat. To jest związane z życiem i męczeńską śmiercią księdza Romana Kotlarza. W jego osobie i w tym procesie, który zainaugurował ksiądz biskup Henryk, w tym procesie, który trwa i zyskał nowego postulatora po śmierci poprzedniego - księdza Edwarda - w osobie księdza Andrzeja Wąsika. To jest wyjątkowe potwierdzenie, że w tamtych wydarzeniach dokonywała się tajemnica Bożych Dzieł. Wierzymy, że doczekamy tego momentu, kiedy Kościół potwierdzi i wyniesie na ołtarze księdza Romana jako świadka tamtego czasu - mówił biskup.

Cała homilia do odsłuchania poniżej:

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała Zofia Romaszewska:

Po zakończeniu mszy świętej przedstawiciele Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 podziękowali biskupowi za sprawowaną Eucharystię.

Przed mszą świętą przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i stowarzyszeń zrzeszających osoby represjonowane złożyli kwiaty przed tablicą przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz pomniku u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.