Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

RADOM

Minister Kasprzyk: To było powstanie radomskie!

piątek, 25 czerwca 2021 20:38 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

- Byliście powstańcami niepodległościowego Radomia. To było powstanie radomskie! - mówił Jan Józef Kasprzyk, minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 45. rocznicę strajków z 25 czerwca 1976 roku.

W Radomiu odbyły się obchody 45. rocznicy protestów z 25 czerwca 1976 roku. Wzięli w nich udział między innymi Zofia Romaszewska, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Jan Józef Kasprzyk, minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Antoni Macierewicz, marszałek senior, a także posłowie, przedstawiciele władzy samorządowej, służb mundurowych oraz bohaterowie, którzy 45 lat temu strajkowali na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka.

- Jak co roku spotykamy się w imię pamięci o wydarzeniach 25 czerwca 1976 roku. Dziś mija 45 lat od tamtych wydarzeń. Ten znamienny dla nas dzień pozostał w naszych sercach i umysłach na zawsze. Przez wiele lat starano się zdyskredytować naszą historię. Uczyniono z nas chuliganów i warchołów, jednak nie osiągnięto zamierzonego celu. Dzięki zaangażowali ludzi "Solidarności", którzy przez te wszystkie lata pamiętali o tamtych wydarzeniach, pragnę serdecznie im podziękować - mówił Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Czerwiec '76.

Minister Jan Józef Kasprzyk mówił o potrzebie właściwego nazwania protestów z czerwca '76 roku.

- Może warto przy okazji tej rocznicy o właściwe nazwanie tego, co stało się w czerwcu '76 roku na ulicach miasta niepodległości - Radomia. Tak jak od wielu lat staraliśmy się określić czyn zbrojny Żołnierzy Niezłomnych mianem "powstania antykomunistycznego", tak może warto przestać mówić o "wypadkach, wydarzenia", tylko nazwać rzecz po imieniu - byliście powstańcami niepodległościowego Radomia. To było powstanie radomskie! - mówił minister Kasprzyk.

Marszałek Antoni Macierewicz mówił, że strajki były wyrazem walki o niepodległość.

- W tamtych latach przeciwstawienie się komunizmowi było symbolem walki o niepodległość. Nieprzypadkiem poszliście wtedy pod komitet PZPR, żeby go spalić, bo chcieliście spalić niszczenie Polski i tych, którzy Polskę chcieli włączyć do sowietów i uczynić częścią aparatu sowieckiego. To miasto niepodległości, które podniosło sztandar Rzeczpospolitej, podniosło także wówczas powszechny opór przeciw komunizmowi - mówił marszałek senior.

List skierował także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Odczytał go poseł Marek Suski, jednak słowa zostały zakłócone przez demonstrantów.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała poseł Anna Kwiecień.

Nie zabrakło też odznaczeń. Medal 100-lecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Czerwiec '76. Wręczono także medale "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria".

Po wręczeniu odznaczeń i przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą strajki przy budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a także przy pomniku u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.

Centralnym punktem obchodów była msza święta w radomskiej katedrze, której przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Więcej o tym w osobnym artykule.