DIECEZJA RADOMSKA
Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej ponowili zawierzenie Matce Bożej Miłosierdzia
28 lat temu papież Jan Paweł II dokonał ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia – patronką Skarżyska-Kamiennej. Jako wotum podarował sanktuarium maryjnemu złoty różaniec i piuskę. Na pamiątkę tego wydarzenia, corocznie odbywa się ulicami miasta Procesja Zawierzenia. Wieczorem 12 listopada poprowadził ją bp Piotr Turzyński. Przewodniczył też Mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej.
W homilii bp Turzyński mówił, że mądrością jest szukanie oparcia w Bogu. – Trzeba abyśmy od Maryi uczyli się tej mądrości. Jan Paweł II mówił, że jest pierwszą w pielgrzymce naszej wiary, że trzeba iść jej śladami. Potrzebujemy wsparcia i fundamentu, czyli Maryi, abyśmy zawsze mówili: Pod Twoją obronę. Spoglądajcie na Matkę Miłosierdzia. Może ktoś z nas zostanie uzdrowiony przez Jej uśmiech. Warto jej zaufać i pod Jej opiekę zawsze się uciekać – mówił bp Piotr Turzyński.
W trakcie liturgii ponowiono zawierzenie skarżyszczan swojej Patronce.
Kustosz sanktuarium ks. Jerzy Karbownik przypomniał, że w kościele przechowywany jest własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.
16 listopada odbędą się uroczystości centralne święta Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku – Kamiennej. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu ordynariuszowi diecezji radomskiej biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. W dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej.
Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny – bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.
22 października 1989 r. kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji wizerunku Matki Bożej. Obraz jest darem bp. Edwarda Materskiego, a namalowała go wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu odbyła się 2 lipca 2005 r. 17 maja 1992 zostały sprowadzone do sanktuarium relikwie św. Rafała. 7 stycznia 2014 roku decyzją papieża Franciszka sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej.