Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Mnóstwo kandydatów do Szkoły Lektora

niedziela, 10 listopada 2024 08:46 / Autor: Monika Nowakowska
Mnóstwo kandydatów do Szkoły Lektora
foto: ks.St. Piekielnik/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Rozpoczęła się kolejna edycja Szkoły Lektora. W kursie w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu uczestniczyła rekordowa liczba ponad 200 ministrantów.

Szkoła lektora jest jednym z trzech programów formowania ministranta. Kolejnym etapem będzie szkoła ceremoniarza, a na koniec szkoła animatora liturgicznego.

W tym roku odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń kandydatów, bo aż 212. - Liczba ta zachwyca i daje bardzo dużo radości. To pokazuje, że formacja w Szkole Lektora w naszej diecezji na stałe wpisała się w duszpasterstwo młodzieży, przy tym ma wielką wartość i jest ceniona przez duszpasterzy, bowiem chłopcy, którzy tu przyjeżdżają, nie biorą się znikąd, tylko są zgłoszeni przez księży proboszczów, wikariuszy, którzy widzą w nich potencjał do pełnienia funkcji lektora - mówi ks. Mariusz Chamerski, duszpasterz młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji radomskiej:

W kursie uczestniczą bracia Mateusz i Wojciech z parafii w Czermnie. - Jestem ministrantem już prawie 14 lat, do udziału w kursie zachęcił nas proboszcz. Stwierdziłem, że mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć, rozwinąć swoje umiejętności, spotkać się z ministrantami z innych parafii, poznać nowych ludzi - przyznaje Mateusz. - Nie sądziłem, że jest nas aż tylu. Przyjechałem tu, bo też chcę doszlifować swoje umiejętności i poznać nowych ludzi - dodaje Wojciech:

Podczas pierwszego spotkania konferencje wygłosili diecezjalny ceremoniarz ks. Tomasz Herc i ks. Daniel Reguła, student liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

- Bardzo cieszę się z kolejnej edycji szkoły w naszej diecezji, z młodych ludzi, którzy chcą na liturgii w poprawny, prawidłowy sposób czytać Boże słowo. Pierwszym i najważniejszym zadaniem lektora jest być głosem Boga. Pan Bóg kocha swój lud, mówi do niego i potrzeba lektorów, ludzi, którzy to słowo w czasie liturgii będą prawidłowo czytać, proklamować, przekazywać tak, żeby każdy, kto przychodzi, mógł je usłyszeć. Kurs jest szansą, by zdobyć troszkę wiedzy, ale przede wszystkim warsztat prawidłowego posługiwania w liturgii jako lektor. To nadzieja, że ponad 200 młodych mężczyzn pójdzie do naszych parafii, by podczas Mszy Świętej głosić Chrystusa, Jego miłość, Jego prawdę, czytając słowo Boże - podkreśla ks. Herc:

Szkoła Lektora składa się z kilku spotkań warsztatowo-formacyjnych. W jej zakres wchodzą wiadomości z następujących dziedzin: liturgika - teoria i praktyka, wprowadzenie do Pisma Świętego, formacja wewnętrzna, dykcja - warsztaty z logopedą oraz aktorem.

W trakcie zajęć jest czas na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu i możliwość sakramentu pokuty.