Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Sobota, 25 stycznia 2025

DIECEZJA RADOMSKA

W Wyższym Seminarium Duchownym odśpiewany został Akatyst

niedziela, 08 grudnia 2024 17:57 / Autor: Monika Nowakowska
W Wyższym Seminarium Duchownym odśpiewany został Akatyst
foto: ks.St. Piekielnik/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Akatyst wybrzmiał w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Starożytny hymn liturgiczny ku czci Bogurodzicy został odśpiewany w przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronalnego święta radomskiego seminarium.

Akatyst ku czci Bogurodzicy to starożytny hymn liturgiczny używany w liturgii Kościoła bizantyjskiego. Pochodzi z V-VI wieku, a polski przekład jest współczesny. Jego nazwa pochodzi od sposobu wykonywania. Składa się z 24 strof, które w oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu.

Akatyst można podzielić na dwie części. Pierwsza przedstawia sceny z życia Maryi - od momentu zwiastowania do ofiarowania Jezusa w świątyni. Część druga opisuje boską i ludzką naturę Chrystusa oraz dziewictwo Maryi, a także nadprzyrodzone skutki przyjścia Jezusa na ziemię:

Modlitwę poprowadził ks. Jacek Mizak, wicerektor WSD w Radomiu:

- Akatyst ukazuje Maryję jako "górę niewzruszoną", "gwiazdę wiodącą" i "przewodniczkę dla zagubionych". Są to obrazy, które przypominają, że Ona nigdy nie zostawia nas samych. W każdej sytuacji możemy wołać do Niej, a Ona zawsze przychodzi nam z pomocą. Te tytuły wzywają nas również, abyśmy naśladowali Maryję w Jej wierze, w Jej ufności, w Jej otwartości na Boże działanie. Niezależnie jak trudne wydają się nasze drogi, Maryja pokazuje, że z Bogiem wszystko jest możliwe - mówił w homilii ks. Mizak.

Od zeszłego roku akatyst wraz ze scholą seminaryjną śpiewa chór greckokatolickiej ukraińskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu:

Po raz trzeci akatyst śpiewał alumn IV roku Szymon Figarski:

- Teoretycznie jest to coś, co się powtarza co roku, ale za każdym razem jest to niesamowite doznanie dotykania czegoś, co jest mistyczne, co jest przedsionkiem nieba na ziemi - mówi.

W tym roku do kaplicy seminaryjnej wniesiona została ikona Najświętszej Maryi Panny "Brama Miłosierdzia", która znajduje się w konkatedrze w Jarosławiu. Ikona pochodzi prawdopodobnie z I poł. XVIII wieku. Od początku była otaczana czcią i kultem. W 1996 r., z racji 400. rocznicy unii brzeskiej, ikona została ukoronowana papieskimi koronami. Wielkim wydarzeniem dla Jarosławia była prośba papieża Franciszka, żeby ta łaskami słynąca ikona była obecna na pl. św. Piotra w Rzymie podczas inauguracji Roku Miłosierdzia, która miała miejsce 8 grudnia 2015 roku.

Chóry przygotował i dyrygował nim ks. Andrzej Zarzycki.

Wieczorem, 8 grudnia o 20.00 w kaplicy seminaryjnej znów zabrzmi akatyst. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. Marek Adamczyk, rektor WSD.