Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

ŚDM 2016

Ewangelizacja i służba w czasie ŚDM

poniedziałek, 11 lipca 2016 12:43 / Autor: Radosław Mizera
skauci-europy.pl
Radosław Mizera
- W czasie ŚDM chcemy wyjść do młodych z przesłaniem, że Europa musi być budowana na wartościach chrześcijańskich - powiedział ks. Piotr Zamaria, duszpasterz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza". Swój przyjazd do Krakowa zapowiedziało prawie 1600 skautów Europy m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii i Niemiec. Skauci Europy jako federacja będzie drugi raz z rzędu obecna w czasie Światowych Dni Młodzieży.

- Po Madrycie przyszedł czas na Kraków. Ogromny nacisk położyliśmy na ewangelizację. Będziemy chcieli wyjść do młodych z przesłaniem, że Europa jest chrześcijańska, że jej korzenie są chrześcijańskie, że Europa musi być budowana na wartościach. Idea braterstwa rodzi się na bazie chrześcijaństwa - mówił ks. Zamaria, który był gościem Radia Plus Radom.

Poinformował również, że na ŚDM wybiera się prawie 1600 skautów Europy. Będą pomagali przy wydawaniu posiłków, dbali o porządek i bezpieczeństwo. - Nikt nie chce być biernym uczestnikiem spotkania w Krakowie. Młodzi z wielu krajów uzależniali swój przyjazd od tego, czy będą mieli możliwość pomagania bliźnim. Nawet przy roznoszeniu wody. To element niesłychanie ważny w duchu skautingu europejskiego. To służba wychowawcza wobec młodszych kolegów i koleżanek - wyjaśnił ks. Zamaria.

Skauci Europy w Światowych Dniach Młodzieży uczestniczyć będą jako Federacja Skautingu Europejskiego. Oznacza to, że w Krakowie spotkają się Zawiszacy z całej Europy. W sumie 1600 osób z Francji, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Ukrainy, Szwajcarii, Litwy, czy Białorusi. Z diecezji radomskiej udział w ŚDM weźmie kilkudziesięciu skautów.

Skauci Europy to ruch wychowawczy dzieci i młodzieży oparty na pedagogice R. Baden – Powella, poszerzoną przez o. J. Sevina o ideę dobrego uczynku jako służby chrześcijańskiej. Umożliwia rozwój osobisty w pięciu dziedzinach: zdrowie i sprawność fizyczna, zmysł praktyczny, kształcenie charakteru, zmysł służby, życie religijne. Ruch, działając w 20 krajach Europy, skupia organizacje katolickie, prawosławne i protestanckie. W Polsce Skauci Europy ściśle współpracują z pozostałymi organizacji harcerskimi, podejmując wspólne inicjatywy i służby przy różnych wydarzeniach.