KULTURA
Glinice pełne tajemnic
Fabryka mebli giętych znana w całej Polsce, fabryka butów, w których chodzili nie tylko Polacy, najnowocześniejsze kino w latach 60. ub.w. - z tego kiedyś była znana radomska dzielnica Glinice. Do dziś z dawnych czasów zachowały się tu m.in. budynki przedwojennych fabryk, uliczny bruk i unikatowe latarenki kominkowe. Po radomskich Glinicach oprowadzał radomian przewodnik Krzysztof Skarżycki.
Spacer, już po raz kolejny, zorganizowało Stowarzyszenie "Droga Mleczna". Licznie przybyli radomianie poznali historię Glinic oraz najważniejsze miejsca dzielnicy, m.in. kino Odeon, budynek dawnych zakladów obuwniczych oraz miejsce, gdzie mieściło się tzw. małe radomskie getto. Spacerowali ulicami Kwiatkowskiego, Błotnią, Domagalskiego. Brali też czynny udział w prezentowanych opowieściach odczytując, przygotowane przez organizatorów, ciekawostki i relacje z wydarzeń, które miały miejsce w dawnych latach na Glinicach.
Okazuje się, że ta radomska dzielnica ma bogatą historię. To tutaj miały siedzibę ważne dla Radomia zakłądy - fabryka mebli giętych, która powstała jeszcze w 1905 r., fabryka obuwia stworzona jeszcze przed II wojną światową przez Czechów, potem słynny Radoskór. Tu także mieściło się najnowocześniejsze w latach 80. kino Odeon. Dziś Glinice mogą się poszczycić kilkoma zachowanymi do dziś unikalnymi zabytkami - na ścianie jednego z domów wisi jeszcze latarenka kominkowa z początku XX w., na ul. Błotniej zachował się dawny bruk, na terenie dawnych zakładów obuwniczych do dziś stoją zakłady przemysłowe wybudowane jeszcze przed I wojną światową.
Posłuchaj rozmowy o ciekawych miejscach na Glinicach z przewodnikiem Krzysztofem Skarżyckim:
Rozmawiała Beata Okulińska.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/29953-glinice-pelne-tajemnic#sigProGalleria6c2d76c9f2