KULTURA
Wystawa ikon księdza Stanisława Drąga
„Zwiastowanie”, „Chrystus Pantokrator”, „Ostatnia wieczerza”, a także „Chusta świętej Weroniki” w kilku odsłonach – te i inne ikony napisane przez księdza Stanisława Drąga będzie można zobaczyć na wystawie prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej od 14 stycznia. Pojawi się na niej około 100 obrazów z bogatej kolekcji artysty, przede wszystkim ikony napisane w ciągu dwóch-trzech ostatnich lat. Będzie to 147. wystawa w karierze księdza Stanisława Drąga.
Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 stycznia o godzinie 17 w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Piłsudskiego 12 (I piętro). Wystawa będzie czynna do 15 marca.
Ksiądz Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie. Od 1954 roku mieszka w Radomiu. Tu ukończył liceum im. Jana Kochanowskiego, a później – w 1966 roku – seminarium duchowne w Sandomierzu. W tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiował teologię i historię sztuki ze specjalizacją konserwatora zabytków. Pracował w parafiach Matki Bożej Miłosierdzia i św. Królowej Jadwigi w Radomiu oraz w Grabowie nad Pilicą. Malować zaczął jako dziecko, a ikony pisze od ponad 50 lat. W jego dorobku jest ich już ponad 2000. Maluje także pejzaże oraz obrazy o tematyce patriotycznej. Ksiądz Stanisław Drąg prowadził warsztaty pisania ikon oraz malarskie w Radomiu i Warce. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Związku Piłsudczyków RP, którego jest kapelanem.
W ubiegłym roku został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Radomia oraz uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.