KULTURA
Historycznie w Iłży
Będą wystawy, prelekcje oraz historia w wydaniu wirtualnym. W czwartek w Iłży odbędzie się "Gra szyfrów".
Start przygody z historią w Iłży o godz. 10:00.
- Tam przy ul. Orła Białego 3 stanie wielki mobilny showroom i odpalimy "Grę Szyfrów". To projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Do godz. 13:00 w grze mogą brać udział szkolne, zorganizowane grupy; w godz. 13:00 - 16:00 - każdy chętny - mówi Danuta Pawlik, naczelnik radomskiej delegatury IPN.
Od godziny 10:00 można odwiedzić Centrum Kultury i Turystyki w Iłży. Natomiast o działalności IPN w dziedzinie nauki oraz edukacji opowie prezes dr Karol Nawrocki. Potem prof. Sebastian Piątkowski wygłosi prelekcję "O odkrywaniu tego, co ważne..."; prof. Marek Wierzbicki opowie "O Przystankach Historia w Puszczy Kozienickiej i w Pelagowie", a dr Krzysztof Busse "O perełkach Archiwum Pełnego Pamięci i nie tylko...".
O godz. 11.30 zaplanowano pokaz archiwalnego, unikatowego filmu z 1927 r. " Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski", który nbjest zapisem, odrestaurowanym cyfrowo, odwiedzin Ojczyzny przez kombatantów, ochotników amerykańskiej Polonii, walczących w tzw. „Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera sformowanej we Francji w 1917 r. Film przedstawia unikatowe obrazy miast Polski, m.in. Krakowa, Gdyni, Poznania, Lwowa, Wilna, Łodzi i Warszawy, zarejestrowane dziewięć lat po odzyskaniu niepodległości.
W kuluarach będzie prezentowana wystawa stworzona przez pracowników Delegatury IPN w Radomiu pt. " Zwycięstwo będzie twoją nagrodą... Polskie Państwo Podziemne w regionie radomskim w latach 1939-1945.", której znaczna część poświęcona została Ziemi Iłżeckiej. A przed Powiatowym Instytutem Kultury, w "Galerii na Płocie" (ul. Jakubowskiego 5) ostatnia szansa na zapoznanie się wystawą IPN o Ignacym Paderewskim.