KULTURA
Malarstwo wyobraźni. Urszula Świerczyńska
Otwarcie wystawy malarstwa Urszuli Świerczyńskiej pt: Malarstwo wyobraźni odbędzie się w piątek, 25 listopada w Klubie Łaźnia przy ul. Żeromskiego. Początek o godz. 18. Wystawa będzie czynna do 22 grudnia 2022 roku. Po wernisażu odbędzie się koncert. Na lutni zagra Adam Dzwonnik.
Urszula Świerczyńska urodziła się w Kielcach w 1991 roku. Mieszka i pracuje w Radomiu. Absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Kielcach ze specjalizacją tkanina artystyczna. Pierwszych lekcji malarstwa udzielał jej Leszek Niciński, a następnie Kazimierz Witold Kielian. Przed wstąpieniem na wyższą uczelnię pobierałą lekcje u kieleckiego malarza Mirosława Benedyktowicza. W latach 2010-12 studentka Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach na kierunku wzornictwo. Studia pierwszego stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku grafika ze specjalnością projektowanie graficzne ukończyła w 2014 r. Za osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymała w 2004 r. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2008 r. Stypendium Prezesa Rady Ministrów, w 2010 r. Nagrodę Dyrektora Szkoły. W 2011 r. została stypendystką Rektora dla najlepszych studentów ASP w Łodzi. Największy wpływ wywarły na nią zajęcia z malarstwa oraz ilustracji książkowej prowadzone przez prof. nadzw. Gabriela Kołata, lekcje rysunku u prof. nadzw. Andrzeja Grendy, analiza dzieła sztuki oraz estetyka (z I roku studiów drugiego stopnia) u dr Łukasza Zaorskiego-Sikory.
W czasie studiów zaczęła tworzyć ilustracje dla magazynu W4oczy w dziale „Bajki dla dorosłych” oraz „Terapia sztuką”. Pracowała jako grafik w agencji reklamowej oraz prywatnie wykonując makijaże artystyczne. Od 2018 r. zajmuje się swoją największą pasją tj. malarstwem olejnym oraz tworzeniem ilustracji związanych z literaturą klasyczną, szczególnie fantasy. Duża część jej prac to surrealistyczne połączenia elementów będące metaforą analizy ludzkiego wnętrza, jego psychiki i podświadomości oraz wydarzeń rozgrywających się na świecie. Jej celem jest zapisanie w obrazie opowieści, osobistych refleksji oraz uchwycenie nastroju, który towarzyszy podjętemu tematowi.
Uczestniczyła w wielu wystawach grupowych. Na swoim koncie ma wystawy indywidualne: 2021 Narracje, wystawa malarstwa w galerii Kamienicy Spotkań, Radom, 2022 Tolkienowsko, wystawa malarstwa w ramach cyklu 'Poławiacze pereł' w KJCH, Radom
oraz 2022 Wystawa ilustracji do dramatu 'Iwona Księżniczka Burgunda' przy okazji XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Teatrze powszechnym im. Jana Kochanowskiego, Radom.
...Obrazy, które Państwu przedstawiam to efekt ostatnich dwóch lat mojej pracy. Myślę, że tytuł jaki nadałam wystawie idealnie zamyka w klamrę to, co łączy wybrane przeze mnie prace. Można zauważyć, że są figuratywne i realistyczne, ale w surrealistycznej formie. Zdecydowanie jednak nie jest to surrealizm. Są to prace z wyobraźni, ale ściśle związane z moimi przemyśleniami, konkretną historią, literaturą i symboliką - napisała w zaproszeniu autorka.
Adam Dzwonnik — Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie w klasie gitary klasycznej pod kierunkiem mgra Rafała Jarczewskiego. Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie lutni mgr Anny Wiktorii Swobody. Członek brytyjskiego towarzystwa lutniowego „The Lute Society". Laureat międzynarodowych konkursów Sopravista International Online Festival-Contest „Future Stars" 2021 oraz Fiestalonia Milenio Online Wave International Contest 2021. Chórzysta z zamiłowania. Członek Zespołu kameralnego Santarello. Na co dzień pracuje jako tłumacz języka angielskiego.