Wystawy
Koń w sztuce ludowej
W Muzeum Wsi Radomskiej otwarto nową wystawę czasową. Jej bohaterem jest koń. Na ekspozycji zaprezentowane zostały prace z dziedziny rzeźby w glinie i drewnie oraz malarstwa. Pochodzą one z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej, oraz ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Ekspozycja podzielona została na trzy odmienne tematycznie, ale komplementarne względem siebie moduły, traktujące o koniu z perspektywy historyczno-patriotycznej i religijnej, gospodarczej oraz symboliczno-wierzeniowej. - Przedstawione na wystawie wątki związane z koniem, skupiąją się na uwydatnieniu roli, którą pełniły te zwierzęta w dziejach narodu i polskiej wsi - powiedziała etnograf Jagoda Peregończuk:
Gospodarzem wystawy była Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. - Koń w dawnych czasach był chlubą każdego gospodarstwa - mówiła dyrektor Jaroszek:
Przemysław Bednarczyk, historyk i kierownik działu kultury wsi w Muzeum Wsi Radomskiej dodał, że nieodłącznym elementem wystawy jest koń, który był wykorzystywany przez polskie wojsko:
Na wystawie znajduje się kącik z atrakcjami dla najmłodszych oraz strefa multimedialna, w której prezentowane są m.in. fotografie z wydarzeń muzealnych. Wystawę będzie można zwiedzać do 30 czerwca w Spichlerzu z Wilkowa.
https://radioplus.com.pl/index.php/kultura/70101-kon-w-sztuce-ludowej#sigProGalleriace45c4c8bf