ŚDM 2016
Diecezja gotowa na ŚDM
- Przeważają młodzi z Włoch, Ukrainy, Kongo, Białorusi i Węgier. Ale nie brakuje gości z Gabonu, Brazylii, Kamerunu, RPA i Rosji. Będzie także jedna osoba z Indii - poinformował ks. Marek Adamczyk z diecezjalnego komitetu organizacyjnego ŚDM. - Ci ludzie będzie przebywać w polskich domach. Z moich doświadczeń wynika, że ważne są spotkania z Ojcem Świętym, ale w pamięci pozostaje również spotkania z konkretnymi ludźmi. Nasi goście czekają na przyjazd do naszej diecezji. To będzie również pewna forma promocji naszego regionu - mówił ks. Adamczyk. Pierwsi goście przyjadą do Radomia już 18 lipca. Będą to dwie grupy z Rosji.
Ks. Mariusz Wilk z komitetu organizacyjnego ŚDM mówił o programie, który został przygotowany na czas "Dni w Diecezji". - Będzie czas na zabawę, sport i modlitwę. Mamy bogaty program wydarzeń. 21 lipca będzie dzień turystyczny w ramach, którego zaplanowano wycieczki do Puszczy Kozienickiej, do opactwa cysterskiego w Wąchocku, na Święty Krzyż. Z kolei piątek to dzień pielgrzymek do sanktuariów maryjnych m.in. do Błotnicy, Wysokiego Koła i Kałkowa. Wezmą w nich również Polacy - opowiada ks. Mariusz Wilk. Wieczorem w Radomiu odbędzie Festiwal Narodów. W centrum miasta będą ustawione 3 sceny na których prezentować się będą grupy młodzieży z 17 krajów.
W sobotę w Radomiu odbędzie się na obiektach MOSiR Mundial ŚDM, zaś w Muzeum Wsi Radomskiej impreza "Posmakuj Polski". Wieczorem odbędzie się w centrum miasta Apel Młodych i koncert Nieziemskie Granie. Dla aktywnych przygotowano "1400 metrów historii Radomia", czyli przejście szlakami turystycznymi z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
O imprezie w radomskim skansenie mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor instytucji. Każdy uczestnik otrzyma foldery wydrukowane w kilku językach, mapę muzeum, by nie zgubić się na 40 hektarach. - Ponad 40 Kół Gospodyń Wiejskich przygotuje potrawy regionalne. Będą dania paprykowe, jak również porka, zalewajka i pierogi. Będą też warsztaty tańców ludowych. W imprezę zaangażowanych jest 14 gmin z regionu radomskiego - informuje Ilona Jaroszek.
Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak poinformował, że przygotowano trzy specjalnie linie autobusowe P1, P2 i P3, które będą za darmo dowozić uczestników ŚDM na miejsce wydarzeń, głównie na MOSiR i Muzeum Wsi Radomskiej. W najbliższych dniach MZDiK opublikuje mapy z trasami przejazdu. Przygotowano także parkingi dla autobusów i samochodów osobowych przy Narutowicza, przy lotnisku na Sadkowie, przy UTH na Chrobrego i Bulwarowej nad zalewem na Borkach.
Organizatorzy poinformowali, że wejścia na MOSiR i do skansenu będą możliwe po okazaniu specjalnie przygotowanych identyfikatorów. - Te wydarzenia zgromadzą tysiące osób, dlaczego przygotowaliśmy identyfikatory, które rozprowadzają parafie - wyjaśniła Otylia Brendel z sekcji medialnej ŚDM.
25 i 28 lipca wyjadą z Radomia dwa specjalne pociągi do Krakowa. Wyjazd o godzinie 19.22. Dojazd o 22.20. Z tej formy komunikacji skorzysta ok. tysiąca osób. Ze stolicy Małopolski do Pobiednika Wielkiego, który będzie miejscem noclegowym dla grup z diecezji radomskiej, płockiej i grup neokatechumenalnych, młodzi dotrą autobusami.
Komitet organizacyjny ŚDM w Radomiu liczy, że ilość młodych z Polski i z zagranicy zwiększy się tuż przed centralnym spotkaniem w Krakowie. - Mamy sygnały, szczególnie z krajów będących poza strefą Schengen, że wciąż czekają na wydanie wiz - powiedział ks. Wilk.
Szczegóły program "Dni Diecezji" można znaleźć TUTAJ
https://radioplus.com.pl/index.php/radio/17262-diecezja-gotowa-na-sdm#sigProGalleriaa9be96b7fc