RADOM
Tradycyjna kwesta na Limanowskiego
Jest to sposób na przypomnienie radomianom, jak ważne jest ratowanie zabytków nekropolii przy ul. Limanowskiego. Przedstawiciele i przyjaciele Komitetu kwestują, by pokazać, że misja zbierania pieniędzy cały czas jest kontynuowana. Główna kwesta odbywa się podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Nie oznacza to jednak, że zbiórki nie można zaliczyć do udanych, cieszy się Jerzy Przyborowski - przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ul. Limanowskiego:
Wśród kwestujących był również wachmistrz Marcin Tuzinek - przedstawiciel Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej. Jak mówi, udział w kwestach na rzecz ratowania zabytków radomskiej nekropolii, to już tradycja:
Podczas Wielkanocnej Kwesty zbierano pieniądze na renowację nagrobka Marianny Niedźwieckiej. Postument wykonany jest z piaskowca, nakryty urną w kształcie kielicha. Cokół nagrobka zwieńczony jest czterema frontonami i pokryty jest licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną. To jeden z najstarszych nagrobków na radomskiej nekropolii. Pochodzi z 1828 roku, podczas gdy sam cmentarz powstał w roku 1812.
Podczas Wielkanocnej Kwesty zebrano ok. 1600 złotych.
https://radioplus.com.pl/index.php/radom/15021-tradycyjna-kwesta-na-limanowskiego#sigProGalleria3b86f8be42