Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Alergia? Nie daj się zwieść!

piątek, 13 maj 2016 11:15 / Autor: Weronika Chochoł
Alergia? Nie daj się zwieść!
fot. mercy.net
Weronika Chochoł
Katar i kaszel mogą kojarzyć się z przeziębieniem, jednak latem objawy te mogą zwiastować alergię. Jak poznać, czy uczulają nas np. pyłki i w jaki sposób radzić sobie z alergią?

Alergie spowodowane pyleniem kojarzyć się mogą z okresem letnim i zimowym. Okazuje sie jednak, że sezon pylenia roślin w Polsce trwa już od stycznia. Nie ulega wątpliwości, że szczyt pylenia przypada na kwiecień i kończy się w październiku. W pierwszym kwartale pylą drzewa, zaś drugi kwartał należy do pyłków traw, wyjaśnia dr Lila Pisarek - alergolog, pediatra, ordynator Oddziału Dziecięcego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu:

Często wśród pierwszych objawów alergii znajdują się kaszel i katar, które kojarzyć się mogą ze zwykłym przeziębieniem, jednak o czujność apeluje dr Lila Pisarek: - W okresie wiosennym i letnim przeziębienia występują rzadziej, więc warto zachować czujność.

Obok kaszlu i kataru objawami przemawiającymi za alergią, są także: łzawienie, świąd spojówek, opuchlizna i świąd okolicy oczu, świąd nosa, świąd śluzówek jamy ustnej czy wysypka.

Na wystąpienie alergii narażony może być każdy z nas, jednak większe prawdopodobieństwo uczulenia istnieje u osób obciążonych genetycznie. Również okres występowania alergii nie jest regularny - ujawnić może się w wieku niemowlęcym, dziecięcym, lub u dorosłego człowieka:

Z alergią walczyć można na dwa sposoby: objawowo i przyczynowo. Pierwszy rodzaj leczenia polega na unikaniu alergenów oraz podawaniu leków blokujących reakcję alergiczną. Stężenia pyłków są najmniejsze rano i wieczorem, dlatego osoby uczulone decydować się na spacer czy wietrzenie powinny właśnie w tych porach. Ważne jest także, by pamiętały o okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem w przypadku podrażnienia spojówek czy skóry.

Drugą metodą walki z alergią jest leczenie przyczynowe - odczulanie - które, jak zapewnia dr Lila Pisarek - alergolog, pediatra, ordynator Oddziału Dziecięcego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, jest niezwykle skuteczne:

Mimo wszystko pamiętać należy o tym, że alergia może być niebezpieczna. Dotyczy to przede wszystkim ukąszeń. O ile pierwsze tego typu zdarzenie może przejść spokojnie, to kolejne mogą doprowadzić nawet do zagrożenia życia:

W tym przypadku należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza alergologia, który pomoże dobrać ewentualne środki, które pomogą w załagodzeniu objawów.