RADOM
W Radomiu będzie ogrzewalnia dla bezdomnych
W Radomiu powstanie ogrzewalnia dla bezdomnych. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej. Urząd Miejski ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla nowego budynku. Tym samym zostaną zrealizowane wieloletnie starania Caritas o wybudowanie takiej placówki w mieście.
Pokoje dla matek z dziećmi, noclegownia, ogrzewalnia, a także kuchnia, jadalnia, węzły sanitarne i pralnia z suszarnią znajdą się w Centrum Pomocy Osobom Bezdomnym, które powstanie przy ulicy Zagłoby. Ma to być dwukondygnacyjny obiekt o wymiarach 15 x 30 metrów. Wraz z istniejącym budynkiem schroniska dla bezdomnych będzie tworzył wspólny kompleks. - Niestety w naszym mieście także występuje problem bezdomności i nie może on pozostać niezauważony. Wspólnie z Caritas uznaliśmy, że przy ulicy Zagłoby, gdzie pomoc bezdomnym jest już udzielana, można stworzyć coś większego i kompleksowo zająć się tym problemem. Chcemy, by w nowym budynku osoby bezdomne mogły schronić się przed chłodem, ale też umyć się, ubrać i skorzystać z pomocy streetworkerów – powiedział wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Tymczasem pierwsi bezdomni pojawili się w schronisku Caritas przy ulicy Zagłoby w Radomiu. Na pełnych obrotach pracują również cztery jadłodajnie, które codziennie wydają gorące posiłki prowadzone przez Caritas, bernardynów, pallotynów i filipinów.
Wojciech Dąbrowski, kierownik schroniska dla bezdomnych diecezjalnej Caritas poinformował, że placówka dysponuje 25 miejscami dla bezdomnych kobiet, 6 w noclegowni dla kobiet oraz 21 w noclegowni dla mężczyzn. Warunkiem przyjęcia do schroniska jest trzeźwość, zaświadczenie o stanie zdrowia, czy brak miejsca zameldowania i zamieszkania. - Opiekunowie w placówce mają obowiązek przeprowadzania testów trzeźwości. W przypadku odmowy poddania się testowi mieszkańcy lub starający się o zamieszkanie, będą odsyłani na badanie do najbliższego komisariatu Policji.
W schronisku przy ulicy Zagłoby bezdomni mają możliwość otrzymania skierowania do jadłodajni, interwencyjnie - pożywienia, środków czystości, bielizny i odzieży.