RADOM
Polscy żołnierze odzyskają tożsamość
Poznamy nazwiska polskich żołnierzy, którzy zostali pochowani w bezimiennych grobach na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Ks. Piotr Zamaria, dyrektor nekropolii jest w posiadaniu listy z nazwiskami poległych żołnierzy w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Wykaz liczy ponad 200 nazwisk.
Jak wyjaśnił ks. Piotr Zamaria, część pochowanych żołnierzy zmarła w szpitalu wojskowym w Radomiu w wyniku odniesionych ran w czasie walk z Niemcami. - Zrobimy wszystko, by bezimienni polscy żołnierze, odzyskali swoją tożsamość - powiedział duchowny. Żołnierze są pochowani w kwaterze 14 a przy betonowych mieczach rycerskich wbitych w ziemię.
Listę przekazał Jan Rejczak, polityk, nauczyciel akademicki, były wojewoda radomski i poseł. Lista z nazwiskami pochowanych żołnierzy została przeznaczona do zniszczenia. Przypadkiem trafiła w ręce anonimowej osoby, która następnie przekazała ją Janowi Rejczakowi.
- Szybko zorientowałem się, że jest to lista żołnierzy pochowanych na naszym cmentarzu. Są oni wymienieni z imienia i nazwiska, stopnia wojskowego. Jest również wpisana data śmierci. Prawdopodobnie jest to jedyny taki wykaz, który zachował się do współczesnych czasów. Na dokumencie zostały dopisane ręcznie rzędy i numery grobów - opowiada ks. Zamaria.
Z dokumentów wynika, że pochowanych zostało w kwaterze 14a 207 żołnierzy. Dokumenty są na tyle precyzyjne, że możliwe będzie odtworzenie grobów i przypisane do nich nazwisk. Bowiem obecny wygląd kwatery uległ zmianie w latach 80-tych ubiegłego wieku. Z pięciu rzędów grobów zostały cztery. - Krótko mówiąc, dzisiejszy wygląd kwatery nie odpowiada układowi grobów w ziemi. Nie wykluczam, że zostaną przeprowadzone badania georadarem, które pozwolą utworzyć mapę grobów polskich żołnierzy. Mam nadzieję, że podstawie dokumentacji uda się przypisać do konkretnych krzyży imiona i nazwiska pochowanych żołnierzy bez konieczności przeprowadzenia ekshumacji i badań DNA - powiedział ks. Zamaria.
Przypomnijmy, że na terenie nekropolii przy Limanowskiego w Radomiu - oprócz grobów indywidualnych - znajdują się mogiły zbiorowe wojskowych polskich. Są to: kwatera legionistów (groby legionistów polskich z lat 1914-1918), pole grobowe polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920, z szeregiem anonimowych krzyży (łącznie 93), groby żołnierzy 72. pułku piechoty poległych w 1939 roku.