Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Trudne pytania o zdrowie

czwartek, 24 listopada 2016 12:59 / Autor: Weronika Chochoł
Trudne pytania o zdrowie
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

"Być w pełni zdrowym, co to znaczy dla nas dziś?" - pod takim hasłem odbyła się w Wyższej Szkole Handlowej, organizowana przez radomski sanepid konferencja. Jej odbiorcami byli przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Konferencja dotyczyła szeroko pojętego zdrowia. Prelegenci zajęli się chorobami i zagrożeniami, które uznać można za choroby cywilizacyjne. Pierwszym z prelegentów był ks. Marek Dziewiecki - psycholog, który zajął się zagadnieniem "Zdrowe ciało - zdrowe relacje". Prelegent starał się przekazać słuchaczom, że dyscyplina i świadomość zdrowego trybu życia pomagają w budowaniu poprawnych relacji w życiu prywatnym. - Im większa dojrzałość ducha, tym większa troska o ciało - zauważył ks. Dziewiecki:

Podczas konferencji poruszony został również temat cukrzycy. W Polsce na cukrzycę typu II cierpi ok. 3 miliony osób, jednak liczba ta nie jest do końca poznana, ponieważ nie wszyscy są świadomi swojej choroby. Na całym świecie cierpi ponad 420 miliony osób. Prognozy przewidują, że jeżeli tego zjawiska nie uda się zahamować, to w 2030 roku liczba cukrzyków może przekroczyć 500 milionów osób. W dzisiejszych czasach na cukrzycę typu II zapadają coraz młodsi ludzie, dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka - podkreśliła Anna Kozera z Sekcji Nadzoru Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu:

Wykłady skierowane były do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz osób zainteresowanych tematyką zdrowia. Młodzi ludzie zdają sobie jak ważny jest zdrowy tryb życia i chociaż czasem trudno jest przezwyciężyć samego siebie, to efekty podejmowanego wysiłku są największą satysfakcją:

W czasie konferencji poruszana została również tematyka wirusowego zakażenia wątroby typu C, a także profilaktyka zakażeń wirusem HIV. Tematyka ta jest niezwykle ważna, a często pomijana - podkreśla Lucyna Wiśniewska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu:

Organizatorem konferencji "Być w pełni zdrowym, co to znaczy dla nas dziś?" była Radomska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu. W zorganizowanie spotkania włączyła się również Wyższa Szkoła Handlowa, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne w Warszawie.